Prošle je subote, nešto prije ponoći, Tkalčićeva po gužvi na ulici i u lokalima podsjetila na Stradun oko podneva, kad kruzeri iskrcavaju tisuće i tisuće turista, a lokalni radio upozorava Dubrovčane da se ne spuštaju u Grad. Tek se vikendima kasno navečer može vidjeti koliko je zapravo Zagreb prepun gostiju, i koliko se tim gostima izlazi baš u ponoć. Prošle subote oko ponoći kraj Kaptol centra počeo je veliki vatromet, u Skalinskoj je ulici grupa starijih gospođa koje su govorile njemački, uzaludno je tražila gostionicu koja bi mogla primiti njih dvadesetak. Nigdje nije bilo toliko mjesta.
Ne tako davno, u centru Zagreba nije se moglo jesti oko ponoći. Većina restoranskih kuhinja zatvara se u jedanaest navečer, pa su ljudima koji vole kasno večerati na raspolaganju ostajali samo fast foodovi.
Dva restorana u centru gdje se može naručivati iza ponoći, Babieri’s i Time, uglavnom rade po načelu double seatinga, što znači da gosti koji nisu rezervirali gotovo da i nemaju šanse. Sada se, međutim, kako smo se u subotu sami uvjerili, u ponoć može jesti u skoro cijeloj Tkalčićevoj, s iznimkom dva jedina dobra restorana u glavnoj zagrebačkoj turističkoj ulici – riječ je o Agavi i Royal Indiji – koji službeno rade do 23 sata. Ostale lokale koji poslužuju hranu, i koji su ovog vikenda kasno navečer bili prepuni, u normalnim bi okolnostima trebalo izbjegavati. Evo, dakle, popisa restorana gdje se prošle subote jelo oko ponoći, od sjevernog dijela Tkalčićeve do Dolca.
1. Mr.Moo – fast food s hamburgerima koji spadaju među lošije u gradu
2. Lokma – turski fast food
3. Kako da ne? – izralelski bistro koji priprema would be bliskoistočnu hranu
4. Villlage Tavern – veliki kompleks hranionica koje nude sve i svašta, od sendviča do lososa i bifteka. Sastojci su loši, a okusi industrijski. Takav tip restorana nikada i nigdje ne bi preživio bez gladnih turista.
5. Pivnica Mali Medo – pivovara Medvedgrad proizvodi niz korektnih, nešto vrlo dobrih i jedno odlično pivo, Fakin. Njena se kulinarska ponuda, bilo da je riječ o proteinima (kobasice i druga jeftinija mesa) ili ugljikohidratima (pizza), zapravo svodi na što više jeftinih i praznih kalorija, koje gostima omogućuju što veću potrošnju piva.
6. Otto & Frank – počeo je kao malo ambiciozniji bistro s izvrsnom ponudom vina. Problem je bio u tome što nisu znali kuhati. No, s obzirom na lokaciju koja im omogućuje stalnu večernju popunjenost, razina kuhanja vlasnike i voditelje sigurno ne zabrinjava,
7. Umami – ovaj dalekoistočni fast food na rubu Tkalčićeve, u Skalinskoj, zapravo priprema najpristojniju hranu koja se iza ponoći može jesti u zagrebačkom turističkom središtu. Cijene su i dalje smiješne.
8. Nokturno i Leonardo – dvije masovne hranionice u Skalinskoj kulinarski su posve beznačajne. Leonardo se, međutim, može pohvaliti vrlo profesionalnim konobarima
9. All Saints – restoran na prvom katu Alcatraza/Buddha Bara, velikog lokala gdje se pije do duboko u noć, baš kao i u originalnom Alcatrazu u Preradovićevoj. Meniji u All Saints spadaju među najsmješnije i najamaterskije u Zagrebu, ali restoran je zbog fenomenalne lokacije (gleda na gužvu u Tkalčićevoj), u subotu iza ponoći bio prepun
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.