Kult plave kamenice - logotip
Sve što stvarno trebate znati o gastronomiji
Divider Text

Probali smo mlada vina kuće Marko Džapo iz Oklaja. Maraština je odlična, debit vrlo dobar 

Marko Džapo mala je obiteljska vinarija iz Oklaja. Na svega nekoliko hektara vinograda, OPG Marko Džapo uzgaja maraštinu, debit, plavinu i merlot. Plavina je ove godine osvojila brončanu medalju na Decanterovim svjetskim vinskim nagradama. Prije nekoliko dana probali smo uzorke mladih bijelih vina braće Džapo.

Riječ je o posve mladim vinima, iz 2025., tako da ona još nemaju pravu etiketu. Maraština iz 2025. dosad je uvjerljivo najbolje vino koje je vinarija Marko Džapo proizvela. Mlada Maraština Marko Džapo pršti voćnim i herbalnim aromama, puna je voćnih okusa, ima začuđujuće vibrantnu teksturu i vrlo dobru, čvrstu strukturu. U vrijeme berbe u rujnu pH je bio gotovo šampanjski, tek je neznatno prelazio 3, što se vidi u svježini ovog potencijalno odličnog vina. Prije buteljiranja, Maraština Marko Džapo provest će neko vrijeme (nadamo se ne predugo) na finom talogu, što bi je moglo zaokružiti učiniti i kompleksnijom.  

No, već se sada radi o vinu koje bi idućeg ljeta moglo postati veoma omiljeno. Debit je također živahan, svjež, voćan i lakopitak. Radi se o vinu koje se može piti samo, ali fino ide uz riblji carpaccio i većinu sirovih školjki; ovaj nas je debit pomalo podsjetio na bolje muscadete. Oba smo vina probali nefiltrirana, puna tartarata. Nadamo se da im filtriranje neće ugroziti sadašnji šarm i poletnost.  

Plava
Sve sto stvarno trebate znati o gastronomiji
Sve što stvarno trebate znati o gastronomiji

Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.