Sve što stvarno trebate znati o gastronomiji
Divider Text

Slovenija želi zaštititi slovenski balsamico u EU. Talijani su izvan sebe

Slovenija je početkom prosinca obavijestila Europsku komisiju o prijedlogu nacionalnog zakona kojim bi se propisali kriteriji kvalitete octa i razrijeđene octene kiseline. Glavni cilj novog slovenskog standarda je zaštititi slovenski balsamico. Kao što je poznato, balsamico, ili balzamični ocat, zaštićeni je talijanski proizvod.

Europska unija odobrila je zaštićenu oznaku porijekla i zaštićenu oznaku geografskog porijekla za balsamico iz Modene. No sistem zaštite izvornosti i kvalitete u Europskoj uniji podložan je različitim intrepretacijama. U presudi iz 2019. Europski sud pravde u sporu talijanskog konzorcija proizvođača balsamica iz Modene i njemačke firme koja je svoj proizvod deklarirala kao balsamico, presudio je u korist njemačke strane. U obrazloženju presude, sud je rekao priznaje zaštitu naziva Aceto balsamico di Modena, ali da to ne obuhvaća sve ostale aspekte proizvoda. Drugim riječima, Talijani ne smiju nikome zabranjivati da svoj proizvod označi kao ocat ni kao balsamico, zaštićen je samo specifični naziv aceto balsamico di Modena.

Slovenci se u novom pokušaju zaštite lokalnih prehrambenih proizvoda oslanjaju upravo na tu interpretaciju, u nadi da će zaštitom slovenskog balsamica ojačati gastronomski identitet i stvoriti novi biznis za svoje poduzetnike. Talijani su, očekivano, pobjesnili.

Slovenski prijedlog nazvali su “izravnim napadom na europski sistem zaštite kvalitete” i “nelegitimnu operaciju koja krši EU propise o zaštićenom geografskom porijeklu.” Udruženje talijanskih poljoprivrednika Coldiretti slovenski je plan nazvao “lopovlukom koji će proizvođače balsamica koštati više od milijarde eura.” Proizvođači puno očekuju od novog ministra poljoprivrede u vladi Maria Draghija, Stefana Patuanellija iz Pokreta pet zvjezdica. 

“Zaštita talijanske hrane i vinske tradicije prioritet je ove vlade i učinit ćemo sve da obranimo balsamico iz Modene od ovakvih napada,” izjavio je Patuanelli talijanskog agenciji ANSA. 

Europska komisija slovensko-talijanski spor mora riješiti do 3. ožujka kada istječe rok za ocjenu slovenskog prijedloga. Europska komisija smatra da se presuda Europskog suda pravde o balsamicu ne odnosi na pitanje evokacije. Prema EU regulativi iz 2011. zaštićeni nazivi ne štite samo proizvode od imitacije i zloupotrebe, već štite i mjesta donosno asocijacije na mjesta na kojima su ti proizvodi nastali. Ključna za ovu problematiku je presuda Europskog suda pravde iz 2019. u kojoj je korištenje imena književnog lika Don Quixote de La Mancha za promociju jednog sira proglašena nezakonitom jer “evocira” geografsko područje s kojim se povezuje manchego, sir sa zaštićenom oznakom porijekla, a sir sa spornim nazivom nije bio manchego.

Prema tumačenju Europske komisije, “evociranje” je svaka komponenta u prezentaciji proizvoda, uključujući vizualne elemente i riječi, koja potrošača neposredno asocira na zaštićeni naziv. Za konkretne slučajeve na tom području nadležni su nacionalni sudovi. Očekuje se da će se Talijani pozivati upravo na evokaciju u pokušaju da spriječe zaštitu slovenskog balsamica. 

PODIJELI
Plava
Sve sto stvarno trebate znati o gastronomiji
Sve što stvarno trebate znati o gastronomiji

Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.