U Plavom podrumu u subotu se sve zelenilo od šparoga, s ponešto medvjeđeg luka i mladog češnjaka, da jelovnik ne bude previše jednoličan. Nekoliko dana ranije, u Navu smo uz šparoge i mladi češnjak jeli izdanke divlje kupine i vrlo mladu blitvu (Nav kod svojih uzgajivača ima posebni, mikrosezonski kalendar povrća ) kao i slatke vrgoračke jagode.
Zanimljivo je, međutim, da su i restoranski lanci poput Batka prihvatili sezonski pristup. Batak je u samo dvadesetak dana prodao oko 1100 porcija šparoga na roštilju. Evo liste sastojaka koje bi sezonski orijentirani restorani mogli pripremati u idućih nekoliko tjedana.
Smrčci su možda najplemenitije i najukusnije gljive koje rastu u ovom dijelu Europe. Svježi smrčci rijetki su koliko i genijalni. Ako ih bilo gdje vidite na meniju, nemojte razmišljati ni sekundu. Smrčci su upravo ušli u sezonu.
Grašak spada među rijetke vrste povrća koje zaista dobro podnose zamrzavanje, pa ga zato i u restoranima i kod kuće možemo koristiti cijelu godinu. Međutim, mladi, netom ubrani i očišćeni grašak svojom zelenom slatkoćom spada među najslasnije proljetne specijalitete.
Šparoge su postale jedan od najprepoznatljivijih elemenata hrvatskog gastronomskog identiteta. Šparoge su danas popularne kao sarma, a restorani se natječu u maštovitim pristupima šparogama. Ovdje bismo skrenuli pažnju da osim divljih i vrtnih zelenih, na tržnicama možemo kupiti bijele šparoge, blažeg, neodoljivo kremastog okusa. Svježe šparoge idealna su opcija za ambicioznije restorane koji se žele razlikovati od konkurencije.
Bob je također dio našeg kulinarskog identiteta, koji se u restoranima koristi uglavnom kao prilog ili pomiješan s artičokama. Bob je, međutim, idealan za čitav niz samostalnih jela, od velikih salata do tjestenina i rižota.
Artičoke je teško čistiti i komplicirano pripremati ako želimo da nam zaista dobro ispadnu, pa ih zato mnogi restorani ne drže. No, mineralni zeleno-metalni okus artičoka ne može se imitirati. Vrhunske artičoke su čisti gastro.
Ljubičasto-bijeli mladi češnjak jedna je od važnijih proljetnih delikatesa, ako mu se ispravnom termičkom obradom ili kratkim kiseljenjem eliminira neugodan vonj koji dolazi od sumpornih spojeva. Pire od mladog češnjaka i aioli s mladim češnjakom samo su neke od divota koje mogu uljepšati svaki proljetni tanjur.
Rotkvice su esencijalni simbol proljeća. Cijele, rustikalne, odlično idu uz roštilj i velika pečenja. Narezane na tanke ploške dat će hrskavu teksturu i vizualnu raznolikost mnogim složenijim jelima i salatama. Fenomenalno podnose kratko kiseljenje: mi ih par dana držimo u octu od čilija, s malo soli, šećera , limunove kore i ružičastog papra. Lišće rotkvica, koje se kod nas uopće ne koristi, pojačava salate, umake poput salse verde ili bilo koji zeleni pesto.
Jagode moraju biti mirisne i slatke. Jagode moraju vidjeti i osjetiti sunce. Jagode se moraju jesti što svježije. Zato ne volimo zimske jagode is supermarketa koje uglavnom nisu vidjele puno sunca i predugo stoje na policama. Sada je vrijeme za vrgoračke jagode, uskoro će doći i zagrebačke, a najviše se veselimo šumskim. Restoran koji drži šumske jagode napadno se razlikuje od svoje konkurencije.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.