Ovogodišnji, jedanaesti po redu
Festival vina i kulinarstva
Vinocom, zauzeo je skoro cijelu Esplanadu. Od dvorane Pariz iznad Bistroa preko Smaragdne dvorane, golemog šatora na Terasi Oleander pa do Casina u podrumu i manjih salona u mezzaninu, sve je bilo prepuno kao klizalište na Tomislavcu dan uoči Badnjaka. Gužvu nisu smanjile ni više cijene ulaznica, koje ove godine koštaju 150 kuna. Žudnja zagrebačke publike da na jednom mjestu vidi i kuša što više različitih vina i hrane, očito je mnogo veća od 20 eura. To su razumijeli i vinari i proizvođači hrane, pa većini ozbiljnih vinarija ne pada napamet preskočiti Vinocom. O manje poznatim vinarijama da i ne govorimo. Zanimljivo je da smo ove godine vidjeli i relativno velik broj slovenskih vinarija.
Od niza radionica treba posebno izdvojiti vertikalu Venja Ive Enjingija, jednog od iznimno zaslužnih pokretača moderne hrvatske vinske scene. Enjingijeva kupaža Venje iz 1998. godine osvojila je pošetkom 2000-tih najviše Decanterovo priznanje. Bilo je to prvo hrvatsko šamipionsko vino na Decanterovim Svjetskim prvenstvima. Vinocom ima i poneku lošu stranu: zbog previsoke temperature u svim dvoranama, vina je zapravo nemoguće korektno probati, a zbog loše ventilacije mirisi u šatoru znaju postati prilično neugodni.
No, tisućama Zagrepcana koji su u petak posjetili Vinocom, sve to nije ni najmanje smetalo. A u subotu se očekuje jos više ljudi. Profesor Ivan Dropuljić, matematičar koji obožava pršute i vina, i čovjek koji je izmislio Vinocom, mora da se osjeća vrlo ponosno.