Kult plave kamenice - logotip
Sve što stvarno trebate znati o gastronomiji
Divider Text

OBLACI NAD BORDEAUXOM U braseriji Le Bordeaux ručali smo mineralne kamenice, ledenu juhu od graška, šparoge s narančama i poširani bakalar na umaku Dugléré

Hotel InterContinental najluksuzniji je i najljepši hotel u Bordeauxu. Bordoški InterContinental nalazi se u najstrožem centru grada, preko puta glavne kazališne kuće, na adresi Place de Comédie 2-5. InterContinental je poznat i po Michelinovu restoranu Pressoir d’Argent škotskog chefa Gordona Ramsaya, koji drži dvije zvjezdice. No, bordoški InterContinental ima i uličnu braseriju Le Bordeaux, s neobično prihvatljivim cijenama za tako luksuzan hotel.

Le Bordeaux po mnogočemu podsjeća na Esplanadin Le Bistro. Atmosfera je opuštena, hrana donekle sezonska, no Bistroov je servis mnogo, mnogo profesionalniji.

S druge strane, terasa Le Bordeauxa jedna je od najljepših u svjetskoj vinskoj prijestolnici, a nama su u srijedu za ručak dali najbolji, središnji stol s pogledom na živahni trg i monumentalnu neoklasicističku kazališnu zgradu.

Ručak u braseriji Le Bordeaux, po uobičajeno oblačnom vremenu, počeli smo odličnim kamenicama. U nekoliko dana u Bordeauxu pojeli smo više od pedeset lokalnih kamenica: ondje ih svugdje guraju, za razliku od hrvatskih restorana.

Ledena juha od mladog graška bila je blizu genijalnoj: dublji tanjur pun vrlo malog i veoma slatkog mladog graška, začinjenog maslacem i mariniranim ljubičastim lukom, preliven je ledenim gazpachom od graška i kopra.
Juha je bila toliko dobra da smo gotovo požalili što umjesto glavnog jela nismo naručili još jedan tanjur zelenog gazpacha s mladim graškom.

Srećom, i glavna su jela bila izvrsna. Grilane zelene i bijele šparoge serviraju se s majonezom od naranče, a file svježeg bakalara upravo je savršeno poširan: istodobno čvrst i pahuljast. Bakalar se poslužuje na klasičnom francuskom umaku Dugléré.

Uz sjajan ručak s pogledom na lijepe i raskošne bordoške palače, popili smo dvije čaše otmjenog šampanjca Barons de Rothschild i butelju neobičnog, uzbudljivog bijelog Bordeauxa Tertre Blanc napravljenog od sauvignona, chardonnaya, gros mansenga i viognera. Budući da nijedna od ovih sorti ove osim sauvignona nije dopuštena u Bordeauxu, Tertre Blanc, koji se proizvodi u Margauxu, nosi najnižu moguću apelaciju Vin de France.

Jako dobar i ugodan ručak na najljepšoj bordoškoj terasi platili smo oko 250 eura. Baš kao u Zagrebu.

BRASSERIE LE BORDEAUX

Place de Comédie 2-5, Bordeaux

HRANA 4/5. VINA -4/5  SERVIS 3/5  AMBIJENT 5/5 ( terasa)

VISA Inspire_logo_web copy
PODIJELI
Plava
Sve sto stvarno trebate znati o gastronomiji
Sve što stvarno trebate znati o gastronomiji

Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.