
U ponedjeljak popodne u kućnom smo podrumu pronašli prašnjavu boču Crnog pinota obitelji Tomac, s bijelom etiketom iz berbe 2018. godine. Zanimalo nas je kako se danas drži, pa smo ga odmah otvorili i natočili u veliku burgundsku čašu, bez dekantiranja.
Načelno govoreći, skeptični smo prema hrvatskim crnim pinotima, uz iznimku tek nekoliko etiketa, uglavnom s Plešivice. Ni jedan hrvatski pinot noir nije se ozbiljno približio eleganciji i svilekastoj teksturi klasičnih burgundskih pinota, osim najboljih Korakovih berbi.
Međutim, neki su se uspjeli približiti novozelandskoj stilizaciji pinot noira, koja je jednostavnija od burgundske ali može biti veoma efektna. Tu mislimo na Tomčeve Dvije zime, Šemberov Vučjak i Erdoro crne pinote, koji su, nažalost, gotovo nenabavljivi.
Ovdje je važno reći da Tomčev Crni pinot iz 2018. godine spada u osnovnu liniju obitelji Tomac, s oznakom kvalitetno vino. Utoliko nas je još ugodnije iznenadio.
Tomčev Crni pinot iz 2018. godine svjež je i vibrantan, s lijepom tamnocrvenom, još mladenačkom bojom, s puno zrelog tamnog voća i s neobično mnogo živahne energije. Da se razumijemo: nije riječ o velikom vinu. Ali Tomčev Crni pinot iz 2018. godine izvrsno je svakodnevno vino, koje je perfektno podnijelo godine. Ovako dobro strukturirano “malo” vino govori, među ostalim, o ozbiljnom radu u vinogradima i o dobro pogođenom datumu berbe: Crni pinot iz 2018. sadrži umjerenih 13 posto alkohola.
Tomčev Crni pinot odlično se slaže s roštiljem, odojkom, carpacciom od crvenog mesa, tartarom bifteka i steakovima od lososa i tune.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.