Kult plave kamenice - logotip
Sve što stvarno trebate znati o gastronomiji
Divider Text

SENZACIONALAN USPJEH HRVATSKIH DESTILERA U LONDONU 6 zlatnih, 21 srebrna i 13 brončanih medalja

Prošli smo tjedan izvijestili o fenomenalnom uspjehu Maraskinog PeTe RTD Pelin&Tonika koji je na jednom od najjačih svjetskih ocjenjivanja jakih pića osvojio 99 od 100 bodova u kategoriji Alternativnih pića. Sada nas je, u kontekstu cjelokupne scene domaćih jakih pića, dočekalo još jedno veliko iznenađenje, točnije potvrda izrazite vrijednosti tzv. Novog vala destilera u Hrvatskoj.

U diviziji jakih pića na londonskom IWSC-u (International Wine and Spirits Competition) hrvatski proizvodi osvojili su impozantnih 40 medalja: 6 zlatnih, 21 srebrnu i 13 brončanih. Ovi su brojevi značajni sami po sebi, no rezultat je daleko značajniji od gole statistike.

Najbolji rezultati

Prije svega, Martin Albus liker od lješnjaka PP Orahovice ponovio je fantastičan uspjeh visokim zlatom od 98 bodova, gotovo identičnim prošlogodišnjoj ocjeni od 99 bodova (dodajmo da je 98 i najviši broj osvojenih bodova u ovogodišnjoj kategoriji likera). Takve visoke ocjene, pogotovo u kategoriji orašastih likera, doista rijetko viđamo. Lješnjaci su općenito nezgodni za spravljanje likera i ponoviti ovakav rezultat dvije godine zaredom bez imalo dvojbe postavlja Martin Albus Lješnjak u sami svjetski vrh. PP Orahovica morala bi ozbiljno i studiozno pristupiti nastavku pozicioniranja takvog proizvoda na svjetsko tržište. Ovo je prilika koja se ne smije propustiti.

Aura Fernet Amaro 78 izborio se za sjajnih 95 zlatnih bodova. Put Aure pratimo gotovo od samog začetka u dvorištu obiteljske kuće do statusa najnagrađivanije hrvatske destilerije. Fantastičan brand koji Mišel Sirotić s obitelji godinama gradi postao je putokaz u razvoju autentičnih brendova jakih pića. Ne moramo doista više ništa komentirati, Aura najbolje govori svojim rezultatima.

S druge strane, zadarska Maraska nakon desetljeća usnulosti očito postaje veoma ozbiljan igrač na sceni jakih pića. Čini nam se da je zadarski klasik uskrsnuo na krilima Novog vala. Nakon senzacionalnih 99 bodova za PeTe, dva njihova likera od višanja osvojila su zlatne medalje na IWSC-u.

I tu priča postaje još zanimljivija. Amarena liker od višanja, kojeg jako dobro poznajemo, i Inamorana liker od višanja, nastao kao dio suradnje s Madre Badessom, osvojili su gotovo identičan broj bodova: 96 i 95. Riječ je o gotovo identičnim likerima koji se tehnološki minimalno razlikuju (alkoholna jakost itd.). Prvo, poslati gotovo identičan liker u dvije varijacije izuzetno je hrabra odluka zbog rizika da ne dobiju usklađene ocjene. No, očito je odluka bila više nego ispravna.

Ocjenjivači na IWSC-u uzorke kušaju naslijepo i u stilskim skupinama, drugim riječima u konkurenciji sa sličnim proizvodima iste kategorije, pa ponekad i sitne nijanse čine bitnu razliku u konačnim ocjenama. Ovakva ujednačenost ne samo bodova nego i službenih opisa panelista ocjenjivača doslovno je potvrda da Amarena/Inamorana nisu slučajnost, nego sjajno osmišljeni i izvedeni likeri.

Konzistentna kvaliteta

Gordana i Dražen Stipić, destilerija Vertigo (Fotografija/ Mario Kučera)

A kad se već dotičemo ujednačenosti, onda zapravo govorimo o ultimativnom cilju, najčešće veoma teško dostižnom ili nedostižnom craft destilerijama. Osim ako se radi o ljudima koji dobro znaju što i kako žele napraviti. Bračni par Stipić i destilerija Vertigo sasvim su sigurno na tom putu. Kad mali proizvođač, s gotovo mikro produkcijom, osvoji identičnih 95 bodova s dvije posve različite šarže iz dvije posve različite berbe (2023. i 2025. godine), onda je posve izvjesno da je riječ o potvrdi ispravnog puta. Dakako, kod mikro destilerija nije moguće postići stopostotnu konzistentnost od šarže do šarže, kamoli od berbe do berbe. Ali to se ni ne očekuje, jer od craft proizvođača priželjkujemo upravo tu pozitivnu nesavršenost. Što u kontekstu ponovljenih 95 bodova itekako dodaje na vrijednosti onoga što radi Vertigo.

I, kako kažu, zadnji ali ne i posljednji: fantastičnih 98 bodova za Viljamovku destilerije Šimić doslovno su šlag na torti uspjeha hrvatskih destilera. Evo i zašto.

Destilerija Šimić u fokus javnosti došla je još 2022. godine s osvojenih 98 zlatnih bodova na IWSC-u za Rakiju od marelica. To je bio možda i prijelomni trenutak za proboj voćnih destilata hrvatskih proizvođača. Lani su još jednom osvojili 98 bodova, i to za Rakiju od bresaka. Ovogodišnjih 98 bodova za Viljamovku samo su potvrda vrhunskih rezultata destilerije Šimić. I opet moramo nadodati da je 98 bodova najviše koliko se uopće dodijelilo u ovogodišnjoj konkurenciji voćnih destilata i rakija.

Hrvatske Viljamovke u svjetskom vrhu

Ali, promislimo malo, hrvatski destileri ove su godine osvojili dvije izuzetno vrijedne zlatne medalje za rakije Viljamovke. Moramo biti svjesni da su destilati od Williams krušaka praktično zlatni standard svjetskih destilata i rakija od voća. Viljamovke su najteža kategorija s najžešćim kriterijima, jer ih i ocjenjivači izvrsno poznaju. Mjerila su odavno postavljena i uobičajeno je da se Viljamovke doslovno “režu” ocjenama. Kad u vrhu zlatnih medalja imate dvije viljamovke iz Hrvatske, jedne od najmanjih zemalja po proizvodnom kapacitetu, to je kao dosanjani san. I to više godina uzastopno!

Rezultati ovogodišnjeg IWSC-a, s osvojenih 40 medalja, i dakako dvije zlatne Viljamovke, najbolji su pokazatelj da scena Novog destilerskog vala u Hrvatskoj nije stvar pojedinačnih uspjeha ni slučajnosti. Hrvatska je postala punopravni član svjetske scene jakih alkoholnih pića. Pozicija zaslužena trudom, radom i više od svega vizionarstvom vrsnih hrvatskih destilera.

PODIJELI
Plava
Sve sto stvarno trebate znati o gastronomiji
Sve što stvarno trebate znati o gastronomiji

Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.