Kult plave kamenice - logotip
Sve što stvarno trebate znati o gastronomiji
Divider Text

Zadarski Hyatt Regency uvjerljivo je najljepši i najbolji veliki hotel u Dalmaciji

Zadar je veoma lijep grad. Zadar je prepun povijesnih lokaliteta i drevnih crkava. Morske orgulje postale su međunarodno poznata atrakcija, a zadarska je tržnica vjerojatno najprivlačnija u zemlji. Zadar, međutim, sve do jučer nije bio prava turistička destinacija. Zašto? Zato što Zadar do jučer nije imao ni jedan zaista vrhunski hotel. A sad je dobio uvjerljivo najbolji i najljepši veliki hotel u Dalmaciji.

Jedini veći hotel na jugu zemlje koji se može usporediti s nedavno otvorenim zadarskim Hyatt Regencyjem jest dubrovačka Villa Dubrovnik, koja, međutim, trenutno ne radi zbog renoviranja. Stoga Hyatt Regency, koji je prve goste primio početkom svibnja, ove sezone igra u ligi za sebe.

Kada smo u nedjelju oko 11 sati ušli u lobi prvog hrvatskog Hyatta, ugođaj nas je podsjetio na veličanstveni pariški Park Hyatt Vendôme, smješten nekoliko palača od Ritza. Budući da je Park Hyatt luksuzniji brend od Hyatt Regencyja, to dovoljno govori o trudu uloženom u uređenje jedinog zadarskog hotela s pet zvjezdica.

Hyatt Regency smješten je u staroj zgradi Maraske, na Obali kneza Trpimira, preko puta Gradske luke. Obitelj Luxardo, izvorni vlasnici Maraske, podigla je tu tvornicu 1911. godine. Iza stare Maraske izgrađen je novi dio ozbiljno luksuznog hotela, koji će trajno promijeniti turizam u Zadru i zadarskom području.

Hyatt Regency ima 133 sobe i apartmana. Hotel je u vlasništvu turske tvrtke Doğuş, a njime upravlja grupacija Hyatt. Kroz diskretna vrata ulazi se u impresivan, visoki atrij ukrašen arabeskama. Nakon prijave kod ljubaznog recepcionara, otišli smo na kavu na terasu Hyattova bara Alfred’s, koji je neusporedivo bolje uređen od svih barova ili kafića u Zadru. Bolje uređen, između ostalog, znači da u zadarskom Hyattu i njegovom baru imate osjećaj da ste se odjednom našli u nekom svjetski poznatom turističkom gradu poput, recimo, Cannesa ili Monte Carla.

To su Zadrani odmah prepoznali: na punoj Hyattovoj terasi govorio se gotovo isključivo hrvatski. Navečer, u restoranu Fenix gdje kuha talentirani Ivan Tartaro (ex ManO2), također se uglavnom govorio hrvatski. Jedan od razloga popularnosti Hyattovog bara među Zadranima svakako su i razumne cijene; kokteli, primjerice, koštaju između 10 i 14 eura, što je nekoliko eura jeftinije nego u pojedinim zadarskim barovima.

U ponedjeljak ujutro sjedili smo na Alfred’sovoj terasi s Valentinom Rottgerom, direktorom zadarskog Hyatta (Alfred’s je dobio ime po Alfredu Hitchcocku, koji je navodno izjavio da sunce nigdje ne zalazi tako lijepo kao u Zadru). Gospodin Rottger, Hyattov veteran koji je otvarao hotele posvuda po Europi, kaže da zadarski Hyatt Regency nipošto nije samo turistički, nego i gradski hotel.

“Hyatt će raditi svih 12 mjeseci u godini”, naglasio je Rottger, koji je oženjen Hrvaticom iz Sinja. “U hotel želimo privući što više Zadrana, pa je logično da su cijene normalne. I barovi, i restorani, i bazen, i spa otvoreni su za lokalne goste. Hyatt Regency nije nikakav zatvoreni, ekskluzivni resort nego zadarski hotel.”

Sobe se, pak, doimaju prilično ekskluzivno. Sobe iz linije Garden Terrace na drugom katu imaju više od trideset kvadratnih metara, uključujući i ugodno predvorje iz kojeg se izlazi u vrt i na sunčalište puno zelenila. Iz vrta se spuštate ravno do velikog bazena s grijanom vodom, tako da gost ne mora proći kroz hotel da bi došao na bazen i sunčalište. Garderoba i tuš su, naravno, walk-in prostori. Kozmetiku potpisuje kalifornijska tvrtka Pharmacopia. Televizor je ogroman, krevet veoma udoban, svjetlosna izolacija efikasna, a room service radi 0-24. Na recepciji su nam rekli da i u tri ujutro možemo naručiti room service.

Lavender Spa

Dugački otvoreni bazen nastavlja se na zatvoreni dio bazena. Oko dijela bazena postavljeni su stolovi na kojima se poslužuje ručak, piju kava, kokteli, šampanjac. Iz bazenskog se bara može ući u prilično spektakularni glavni hotelski restoran Palm House, koji s večernjim servisom počinje 2. lipnja. Palm House, smješten lijevo od recepcije, posvećen je mediteranskoj kuhinji, dok se Fenix, o kojem ćemo uskoro detaljnije pisati, bazira na autorskim interpretacijama latinoameričkih i azijskih klasika te na vrlo dobrom sushiju.

Restoran Feniks

Hyatt Regency, usprkos manjim početnim greškama (u hotelu u nedjelju nije bilo slanih snackova), ostavlja izvanredan dojam. Riječ je o hotelu koji će Zadar učiniti jednim od najprivlačnijih turističkih odredišta na Jadranu.

Zadar ima Hyatt Regency, najljepši i najbolji veliki hotel u Dalmaciji. Dugi Otok, udaljen 45 minuta plovidbe katamaranom, ima Villu Nai, najljepši i najbolji mali hotel u Hrvatskoj. Na Ugljanu se upravo otvara Hilton, koji će raditi cijelu godinu. Zadar i njegovi otoci dobivaju potencijal da postanu najatraktivnija hrvatska destinacija između Rovinja i Dubrovnika.

Da bi se to ostvarilo, Zadar mora značajno gastronomski napredovati. No, ni rovinjski restoranski boom ne bi se dogodio bez Maistrinih luksuznih hotela. Zadarski Hyatt Regency i luksuzni hoteli na zadarskim otocima stvaraju pretpostavke da se u Zadru i oko Zadra počinju otvarati restorani Michelinovih ambicija. A s vrhunskim hotelima i ambicioznom gastronomijom Zadar bi mogao postati glavni turistički dalmatinski grad (naravno, ne računajući Dubrovnik).

PODIJELI
Plava
Sve sto stvarno trebate znati o gastronomiji
Sve što stvarno trebate znati o gastronomiji

Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.