Balon na Prisavlju jedan je od rijetkih restorana koji prodaju najviše oborite ribe u Zagrebu. Stoga smo jučer, čim smo sjeli na Balonovu lijepu terasu, konobara pitali za svježu bijelu ribu. Ljubazni je gospodin iskreno odgovorio: “Danas nema ni jedne svježe ribe, jer za nedjelju ne nabavljamo ribu. Nedjeljom imamo uglavnom obiteljske ručkove s puno djece, pa se šanpjer, škrpina, trilja ili zubatac baš i ne traže. Zato nedjeljom Balon nema oboritu ribu.” Poštenije ne može.
U otprilike 98 posto zagrebačkih restorana koji drže oboritu ribu uključujući neke vrlo renomirane, na dan kad se ne nabavlja riba vitrinu bi napunili odmrznutom ribom koju bi gostima, naravno, podvalili kao svježu. Ili bi pokušali uvjeriti goste u onu svojedobno popularnu, duboko netočnu tezu da je šokirana bijela riba jednako dobra kao svježa bijela riba.
Takve su prakse česte i u svijetu. Nedjelja je u globalnom restoranskom biznisu poznata kao dan kad se čiste zamrzivači o čemu je, uostalom, još prije milijun godina pisao i Anthony Bourdain. Umjesto prodavanja zamrznute ribe Balon, koji je jučer bio prilično ispunjen, odlučio je nedjeljom ne držati oboritu ribu. Moramo priznati da se radi o zaista visokom profesionalnom i etičkom standardu, koji znači da je svaka Balonova bijela riba tijekom tjedna doista svježa. Načelo kad je svježa imamo ribu a kad nema svježe ribe ne prodajemo ribu, doista jest rijetko ne samo u zagrebačkom ugostiteljstvu.
I tako smo umjesto trilje ili šanpjera ručali fini tataki od tune u sezamu s pečenim smokvama, salatu od hobotnice sa slatkim ukiseljenim ljubičastim lukom, meke krakove hobotnice na humusu s hrskavim falafelom i veliku lignju punjenu gljivama, pršutom i parmezanom.
Vrlo ugodan nedjeljni ručak s dvije čaše Taittingera i buteljom odličnog Sette Ponti Vermentina platili smo 180 eura.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.