https://www.instagram.com/p/BVzObGLF8YR/?taken-by=barbieris_barbieris
Zagreb je bez konkurencije vodeća hrvatska restoranska destinacija, i tako je već barem sedamnaest godina, dakle od otvaranja Marcellina ujesen 2001. godine. Zagreb je redovito promovirao i sada promovira najnaprednije restoranske koncepte (Marcellino, Peta četvrtina, Noel, Xató, Vellin Barbieri s) kao i visoko kvalitetne komercijalne projekte (Takenoko, Time, Mano, Carpaccio, Vinodol, Tekka) te se mogao pohvaliti izvantrendovskim vrhunskim kuhanjem (Dubravkin put, Esplanada). Zagreb je svo to vrijeme predvodio hrvatsku scenu i u “nižim” žanrovima, od pizzeria (Karijola, O Hara), preko burger barova do klasičnih malih bistroa (Mali bar). S obzirom na broj stanovnika, ekonomsku snagu i neovisnost o turističkoj sezoni, sasvim je logično što je Zagreb stalno i neupitno hrvatsko restoransko središte.
https://www.instagram.com/p/BUQ-L-5ldJ-/?taken-by=sanroccohotel
Zapadna Istra može se pohvaliti nizom zanimljivih restorana. Od moderne Marine Gaši u Novigradu, preko klasičnog lokalnog fine dininga u San Roccu u Brtonigli, visokokvalitetne polusirove ribe kod Damira i Ornele u Novigradu i zaigranog kuhanja Fabricija Vežnavera u savudrijskoj Pergoli, do uglavnom konvencionalnih ali zaista dobrih restorana poput Badija i Čoka, Zapadna istra gastronomski je najvitalniji dio Hrvatske poslije Zagreba.
https://www.instagram.com/p/BXpY4uIDaAp/?taken-by=kultplavekamenice
Šibenik mora biti na svakoj ovakvoj listi zbog Pelegrinija, restorana kojeg ugostiteljski profesionalci već godinama smatraju najboljim i najvažnijim u Hrvatskoj. No, šibensko se područje ne treba ponositi jedino Rudolfom Štefanom i njegovom marljivom ekipom. Pojedine konobe na Murteru i Kornatima uspostavile su zaista visoke kulinarske standarde koji se, prirodno, temelje na živoj ribi, rakovima, i drugim mikrolokalnim sastojcima. Lanskog smo ljeta, primjerice, zaista sjajno ručali u murterskoj Bobi.
https://www.instagram.com/p/BXDQnfmDziR/?taken-by=kultplavekamenice
Rovinj je na našu listu došao isključivo zbog Montea i njegove Michelinove zvjezdice. Osim Montea vrijedi još spomenuti uvijek pouzdane restorane obitelji Pellizzer (Giannino, Rio) te Tramonto u novom hotelu Delfin, gdje kuha iznimno talentirani chef Filip Popović. Nismo, nažalost, jeli kod Barba Danila, kojeg pojedini ljudi koji znaju, poput Ivice Matoševića, opisuju uz opasan višak komplimenata.
https://www.instagram.com/p/BdC3PNtjKyr/?tagged=plavipodrum
Opatija je standardno atraktivna gastronomska destinacija, čiji restorani uvijek mogu preživjeti zbog blizine Zagreba, Ljubljane, Austrije i Italije. Najbolji kvarnerski restoran i dalje je, bez ikakve konkurencije, Plavi podrum, a u sam vrh svakako spadaju Johnson i Draga di Lovrana. Valja još spomenuti simpatičnu vološćansku Tramerku, zatim novi Grill u Laurusu (svakako najambicioznija i vjerojatno najbolja roštiljana sjevernog Jadrana) uvijek pouzdani lovranski Najade te solidni mesni restoran Jist iznad Rijeke.
https://www.instagram.com/p/BWvVc1WlyyV/?taken-at=876592376
Mali Lošinj nema svjetski atraktivan restoran poput hvarskog Laganinija, ali je zato pun žanrovski pametno raspodijeljenih restorana, koji svi isporučuju visoku kvalitetu: od fine dininga Alfred Keller, preko neočekivano dobrog steakhousea Dijana (koji ima vlastite agere) i finog ribljeg restorana Cigale, do roštiljarne Lanterna sa spektakularnim pogledom na otvoreno more. Ove bi se godine otočka gastro scena trebala pojačati japanskim restoranom u hotelu Bellevue. Lošinjski je strateški problem nepostojanje vrhunskih privatnih restorana: jedan koji smo lani posjetili, a koji bi trebao biti na dobrom glasu (i čiji su vlasnici neodoljivo simpatični), zaostao je negdje u osamdesetim ili devedesetim godinama.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.