Hrvatska ima sedam restorana s Michelinovim zvjezdicama. Tri od šest hrvatskih Michelinovih restorana nalaze se u manjim hotelima. Riječ je o Dragi di Lovrana, Boškincu i LD Palaceu. Ako, dakle, na snazi ostane odredba da u hotelskim restoranima ne smiju jesti nehotelski gosti, Hrvatska se zapravo ove sezone odriče pola svojih Michelinovih zvjezdica (premda je puno investirala u dovođenje Michelina u Hrvatsku).
Nadalje, zna se da manji butikni hoteli ostvaraju 50 do 70 posto svojih prihoda u restoranima, pa je Tulio Fernetich apsolutno u pravu kad kaže da njegov San Rocco ne može opstati bez vanjskih restoranskih gostiju.
No, vanjski gosti čine dobar dio publike u gastronomskim restoranima velikih hotela, poput Esplanadina Zinfandela, kao i Grand Parkova Cap Aurea. Uostalom velik broj najboljih hrvatskih restorana, osobito na obali, nalazi se baš u hotelima.
Evo liste najvažnijih hrvatskih hotelskih restorana. Ova je lista složena po geografskom kriteriju, od Istre do krajnjeg juga. Mislimo da je posve neodgovorno sve te restorane zatvoriti za javnost, a istodobno se boriti za bar nešto turističkog novca.
Osim svih ovih restorana, pitanje je kakav bi status prema spornoj odredbi trebali imati restorani čiji se vlasnici istodobno bave i iznajmljivanjem soba ili apartmana,poput čuvene istarske konobe Alla Beccaccia. Ako i takvi objekti potpadaju pod ovu odredbu, lista koju smo sada objavili odmah bi se barem udvostručila.
Potpuno je jasno kako je odredba o zabrani ulaska nehotelskih gostiju u hotelske restorane ne samo financijski pogubna za brojne, osobito manje hotele, nego se radi i o teškom udarcu gastronomskom segmentu hrvatskog turizma.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.