Poznata istraživačka emisija Report talijanske televizije Rai3, u epizodi posvećenoj glasovitoj torinskoj firmi Lavazza, ozbiljno optužuje Lavazzu za krivotvorenje kave. Prema iskazima radnika u Lavazzinoj tvornici u mjestu Gattinara objavljenima u emisiji o “kontaminiranoj kavi,” Lavazza reciklira kavu iz kapsula i pakiranja odbačenih u proizvodnji i ponovno je prodaje u pakiranjima od 250 grama.
Arabica se miješa s bezkofeinskom mješavinom robuste i drugim sortama, tvrdi radnik iz Gattinare, i tako se radi mješavina različito pržene kave raznog porijekla. U tvornici radi cijeli odjel za skupljanje otpadne kave i škarta, kao i oštećenih pakiranja kave u kapsulama i drugim pakiranjima. Taj se otpad ponovno koristi odnosno miješa s drugom kavom koja završi na policama supermarketa. Oštećene i škartirane kapsule se režu i iz njih seistresa kava koja se ponovno prodaje.
Takva kava je opasna za kupce, tvrdi Report, jer je kontaminirana zbog oštećenja ambalaže i kontakta sa zrakom, a i ne zna se s kojim se drugim kavama miješa, uključujući kavu bez kofeina. Nekad je, tvrde radnici, otpad iz tvornice u Gattinari kupovala tvrtka koja je od kave proizvodila gnojivo. Sad se takva kava ponovno prodaje, a radnici misle da je to zato što se količina otpada značajno povećala.
Lavazza je žestoko demantirala navode talijanskih novinara. “Nikad i ni u kojem slučaju ne prihvaćamo kompromise u kvaliteti, niti stavljamo na tržište proizvode koji su potencijalno rizični za zdravlje potrošača kao što bi se moglo naslutiti iz korištenja termina ‘kontaminirano’ u televizijskoj reportaži,” stoji u odgovoru kompanije. Zanimljivo je da radnik koji je govorio za Report tvrdi da je reciklaža otpadne kave “neslužbeni” dio tvornice za koji vlasnik Lavazze vjerojatno ne zna.
Lavazza je odgovorila na optužbe točku po točku, ponavljajući da se odbačena kava koristi isključivo za neprehrambene proizvode poput gnojiva ili peleta. Razjasnili su da se jedan dio kave može reciklirati, ali “samo u nekim receptima i uvijek unutar vrlo strogih parametara, u postotku koji zahtijeva sastav određene mješavine kako bi se održao konstantan organoleptički profil”.
“U našem proizvodnom procesu predviđena je mogućnost ponovne uporabe mljevene kave koja je savršeno sukladna propisima ali je pakirana u neispravnu ambalažu, kao što su pakiranja s pogreškama u označavanju ili neto sadržaju kave. Ali svaki proizvod koji je izložen zraku ili potencijalno rizičan za sigurnost hrane odmah se izbacuje iz proizvodnog procesa.” Proizvodnja u Gattinari je uostalom, zaključuje Lavazza, podložna provjeri treće strane kao i svaka druga.
Gradonačelni Gattinare i lokalni sindikati distancirali su se od Reportovih otkrića i brane Lavazzu. “Ovo su ozbiljne tvrdnje. Gdje pronalazite dokaze za to što govorite? Prema našim saznanjima, sve se radi po pravilima struke. Lavazza ima vrlo stroge kontrole i nijedan laboratorij nam se nikada nije žalio na proizvodnju koja nije u skladu s propisima,” poručuju.
U obranu Lavazze stala je i politika. Daniele Baglione, bivši gradonačelnik Gattinare, objavio je oštar komentar na društvenim mrežama: “U emisiji Report emitirana je obmanjujuća i klevetnička reportaža o Lavazzinom pogonu u Gattinari. Svatko tko poznaje pogon i način na koji se u njemu radi, gledajući reportažu, suočio se s nevjerojatnim iskrivljavanjem stvarnosti koje, kao što se često događa, proizvodi ono što bih nazvao pravim medijskim smećem financiranim javnim novcem (odnosno novcem svih nas).”
Baglioneova objava na Facebooku nastavlja se obranom Lavazze: “U Gattinari se nalazi Lavazzin uzorni pogon, izgrađen uz godine i godine stalnih i inovativnih ulaganja. Ovdje radi petsto ljudi, u okruženju u kojem se kvaliteta, učinkovitost i kontinuirano poboljšanje osjećaju posvuda. Očito je da je reportaža, umjesto da istakne vrli proces kružnog gospodarstva koji izbjegava rasipanje dragocjene i skupe kave, manipulirana kako bi se tvrtka diskreditirala insinuacijama stvaranjem klime medijskog terorizma. Zasigurno se ne služi javnosti pokušavajući ocrniti izvrsnost našeg teritorija, a prije emitiranja sličnih reportaža, barem bi se sa sigurnošću trebali provjeriti izvori i proizvodni sustavi (u što snažno sumnjam da je učinjeno).”
Reportova istraga u potpunosti se temelji na anonimnom izvoru, bez dokumentacije ili laboratorijskih analiza, pa je to glavni argument u obrani Lavazze. Report je nedavno objavio prilično dobro dokumentiranu, istragu o patvorenju vina u Toscani, članak možete pročitati OVDJE.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.