
Jedan od razloga putovanja jest upoznavanje lokalnih običaja, prirodnih ljepota, arhitekture, hrane i vina. Turisti, naravno, svugdje žele i velike svjetske brendove poput Dom Perignona ili Moëta, ali još više žele kušati lokalna vina i jesti lokalnu hranu. Sama činjenica da se u Istri više od dvadeset posto vina prodaje u podrumima, dovoljno govori u prilog tog osnovnog postulata modernog turizma.
Nadalje. I mnogo važnije: ljudi iz cijelog svijeta posjećuju Baskiju, Kataloniju, Kopenhagen, Lyon, Provansu, Rim ili Južni Tirol da bi jeli distinktivno lokalnu hranu. Cijeli se globalni gastronomski turizam, s iznimkom najvećih internacionalnih metropola poput Londona i New Yorka, bazira na lokalnoj ili nacionalnoj kuhinji.
Hrvatska može postati gastronomski prepoznatljiva jedino elaboriranim kulinarskim tretmanom distinktivno lokalnih sastojaka. Pa ipak, dubrovački ugostitelj Đani Banovac ovih je dana u medijima ustvrdio da će se ovog ljeta opskrbljivati u Bariju, glavnom gradu južne talijanske regije Apulije, jer je tamo sve jeftinije. Genijalno! Ingeniozno!
Razumijemo da ugostitelji žele smanjiti uistinu sve veće troškove nabave. Međutim, ovo je duboko pogrešan pristup. Gospodin Banovac, dakle, misli turistima koji su došli u južnu Hrvatsku prodavati maslinovo ulje, sireve, suho meso, pomidore, smokve i ribe iz južne Italije. Može im usput kupiti i kartu za trajekt za Bari. Bilo bi nekako logičnije da se u apulijskim delicatesama uživa u Apuliji.
Hrvatska ugostiteljska industrija žestoko je preopterećena uvoznom robom. Ali još nitko kao gospodin Banovac nije tako otvoreno rekao da bi se hrvatska “gastronomija“ trebala bazirati na talijanskim proizvodima. Đani Banovac očito je pao s Marsa kad je riječ o turizmu i gastronomiji.
Mali je problem u tome što gospodin Banovac nije dubrovački redikul, nego predsjednik dubrovačkog Ceha ugostitelja. Što, zapravo, jednim dijelom objašnjava sadašnje stanje dubrovačkog ugostiteljstva.
Fotografija/YouTube Screenshot
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.