
Berba 2025. trebala je proteći u idiličnom i optimističnom tonu. U ponedjeljak poslijepodne Ivica Matošević i Milan Budinski veselo su razgovarali o jednoj od najboljih istarskih berbi unatrag dugo godina. Onda se, u utorak oko šest ujutro, na vinograde u okolici Buja spustio potopni pljusak.
Kiša je toliko gusto i snažno padala da se nije moglo voziti, pričao nam je Ivica Matošević, jedan od osnivača moderne istarske vinske industrije. Na najvrednije položaje oko Buja između šest i osam palo je 90 litara kiše po kvadratnom metru, što može značiti katastrofu.
S Matoševićem smo se prvi put čuli u utorak oko dva poslijepodne. Pošto je kiša prestala, gospodin Matošević krenuo je pregledati svoje loze Kaštanjarima, jednom od najboljih bujskih položaja. Bio je osobito zabrinut za mlade vinograde, jer je znao da su mladi vinogradi, uslijed tako nemilosrdnog pljuska, izloženi eroziji zemlje.
Golemi pljusak, srećom, nije zahvatio druga važna istarska vinorodna područja. Na Grimaldu, glavnom Matoševićevom vinogradu koji se nalazi blizu Pazina, palo je samo 19 litara kiše po kvadratnom metru, što neće škoditi grožđu. Treba se nadati da jutrošnji prolom oblaka nije upropastio potencijalno briljantnu berbu u zapadnoj Istri. Vidjet ćemo za nekoliko dana.
Dva i pol sata kasnije, nešto prije pet, ponovo smo se čuli s Matoševićem. “Čini se da smo izbjegli katastrofu. Erozija se definitivno dogodila, no stanje nije tako grozno kao što mi se činilo prije nego što sam obišao vinograde. Gubici nisu toliko veliki. Nažalost, nešto je bobica skureno, i tu se ne da ništa napraviti. No, vinogradi posađeni starim lozama dobro su podnijeli ovaj biblijski potop. Osim toga, velika lisna masa na lozama, koja je bila namijenjena zaštiti grožđa od sunca, sad je zaštitila grožđe od kiše. Mislim, stoga, da ćemo i dalje imati prilično dobru berbu, s ponešto gubitaka u prinosima. Sve je ovo velika drama, ali nije katastrofa, kako je izgledalo ujutro,” zaključio je Ivica Matošević.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.