Zbog obnove pročelja zgrade zatvorila se Gradska kavana. Prije nekoliko mjeseci iz Gradske kavane iselila se Sol Mate Jankovića, a nedavno su nestale i posljednje stolice s terase kafića s pogledom na Trg bana Jelačića. Sada je cijela Gradska kavana okružena skelama.
Najavljeno je da će obnova fasade trajati deset mjeseci, no na zagrebačkim zgradama radovi rijetko završavaju na vrijeme.
Ne računajući Jankovićevu Sol, koja je veličanstvenoj palači na glavnom zagrebačkom trgu udahnula nešto života, Gradska kavana bila je dugogodišnji tužan primjer zapuštenog ugostiteljstva.
U devedesetima Gradsku kavanu i njezin restoran Gradski podrum, gdje je nekoć redovito jeo Krleža, vodio je HDZ-ov prototajkun Miroslav Kutle, koji ju je, naravno, upropastio (premda ni u predratnom razdoblju Gradskoj kavani nije išlo dobro).
U ovom stoljeću Gradska kavana preimenovala se u Johann Franck i dugo poslovala pod vodstvom ljudi poznatih kao uspješni organizatori raznih evenata, ali ih stacionarno ugostiteljstvo nikada nije osobito zanimalo.
U Gradskoj kavani/Johannu Francku otvorili su bistro bezveznog imena Šnicl, koji je uglavnom bio katastrofalan, osim u jednom kratkom razdoblju 2016. ili 2017. godine, kada je konobarsko-kuharski tim, koji je izbjegao iz Mana u Gliptoteci, pokušao prostor pretvoriti u steakhouse.
No, uvjerljivo najgori dio Gradske kavane bio je kafić. Toliko loš izbor pića i tako slab servis na jednoj od najboljih ugostiteljskih lokacija u Hrvatskoj zaista predstavlja zločin prema ugostiteljstvu i bezbrojnim gostima koji su sjedili na lijepoj terasi Gradske kavane.
Nadamo se da će nova verzija Gradske kavane biti barem malo, sasvim malo bolja od dosadašnje. I deset posto poboljšanja predstavljalo bi revolucionarni napredak.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.