Kult plave kamenice - logotip
Sve što stvarno trebate znati o gastronomiji
Divider Text

Kako je američka obiteljska firma za uvoz vina izborila sudsku zabranu Trumpovih carina

Dana 14. travnja nestranačka aktivistička grupa Liberty Justice Center podnijela je tužbu tvrdeći da Trumpova administracija nema ovlasti za jednostrano nametanje carina. Tužba je podnesena u ime pet poduzeća koja su, prema izjavi Liberty Justice Centra, “teško oštećena” carinama. Tužitelji tvrde da utjecaj Trumpovih carina na ta poduzeća “pokazuje koliku ljudsku i ekonomsku štetu može nanijeti nekontrolirana izvršna vlast.”

Tužbu je podnijela obiteljska tvrtka VOS Selections, a pridružile su joj se tvrtke FishUSA, Genova Pipe, MicroKits LLC i Terry Precision Cycling. VOS Selections je uvoznik vina, žestokih pića i sakea sa sjedištem u New Yorku. Tvrtku, koja uvozi pića iz 16 zemalja s pet kontinenata, 1987. je osnovao Victor Owen Schwartz, koji sada vodi posao s kćeri Chloë Syrah Schwartz. U izjavi na svojoj web stranici, VOS Selections je naveo da sveobuhvatne carine koje je nametnula Trumpova administracija prijete “uništenjem ekosustava koji je tvrtka izgradila tijekom 38 godina poslovanja”.

“Ovi novi porezi – nametnuti bez odobrenja Kongresa – ugrožavaju ne samo naše poslovanje, već i egzistenciju obitelji proizvođača koje zastupamo te pristup američkih potrošača raznovrsnim, autentičnim proizvodima,” stoji u izjavi. “Vjerujemo u slobodno tržište, pošten proces i zauzimanje stava kad nešto nije u redu. Zato smo se odlučili pravno suprotstaviti ovim carinama. Ovdje se ne radi o politici. Radi se o principu – i očuvanju integriteta poslovanja izgrađenog na lojalnosti, povjerenju i uvozu bez strahovanja.”

Američki savezni sud blokirao je Trumpove carine u dva odvojena slučaja, od kojih je jedan pokrenuo Liberty Justice Center. Koalicija američkih saveznih vlada također je tražila sudsku zabranu carina.

U tužbama se navodi: “Predsjednik se pozvao na Zakon o međunarodnim izvanrednim ekonomskim ovlastima (IEEPA) kako bi opravdao carine ‘Dana oslobođenja’, kao i carine na Meksiko, Kanadu i Kinu. Ali prema tom zakonu, predsjednik može primijeniti izvanredne ekonomske ovlasti tek nakon proglašenja nacionalne izvanredne situacije kao odgovor na ‘neobičnu i izvanrednu prijetnju’ nacionalnoj sigurnosti, vanjskoj politici ili gospodarstvu SAD-a koja potječe izvan Sjedinjenih Država. Tužba tvrdi da opravdanje Administracije – trgovinski deficit u robi – nije ni izvanredna situacija niti neobična ili izvanredna prijetnja.”

Novi carinski režim koji je Trump objavio 2. travnja nametnuo je bitno veće carine većini američkih trgovinskih partnera. Osnovna carina od 10 posto primijenjena je na većinu zemalja, a deseci država i blokova, uključujući EU, UK, Kanadu, Meksiko i Kinu. Riječ je o potezu bez presedana, o kojemu sada odlučuje prizivni sud jer se Trumpova vlast žalila na presudu.

Trgovina vinom, posebno talijanskim vinima, teško je pogođena očekivanjima carina. Palete vina čekaju u lukama, jer se uvoznici ne usuđuju naručiti brodove da im u međuvremenu vina ne bi postala neisplativa. Lamberto Frescobaldi, predsjednik Unione Italiana Vini (UIV), pozvao je da se vino izuzme iz visokih carina koje je Trump najavio Europskoj uniji i nedavno ih ponovno odgodio. “Idemo prema eskalaciji u kojoj svi gube,” rekao je Frescobaldi. “Ta eskalacija prijeti industriji koja čini 1,1 posto talijanskog BDP-a i generira trgovinski suficit veći od 7,5 milijardi eura.”

Prema Frescobaldiju, europski izvoz vina u Sjedinjene Države vrijedi gotovo pet milijardi eura godišnje, od čega dvije milijarde eura dolazi iz Italije. Nasuprot tome, uvoz američkog vina u EU ukupno iznosi samo 318 milijuna eura. “Neravnoteža rizika ne može biti jasnija,” rekao je.

Na tržištu finih vina, prijetnja carina utjecala je na povjerenje američkih kupaca. Neizvjesnost oko američkih carina utjecala je na cijene šampanjca na sekundarnom tržištu. Prema Liv-exu, burzi finih vina, budući da američki kupci čine 47,7 posto trgovine šampanjcem u posljednjih godinu dana, vrijednost šampanjca je pala za 2,6 posto, što ga čini jednim od najslabijih podindeksa. Još jedan američki vinski favorit, Toskana, također je pala, zajedno s Pijemontom. Američka potražnja, koja generira 19,9 posto prometa vinima, prošlog mjeseca pala je na najnižu razinu od siječnja 2023., što je pad od 34,8 posto u odnosu na ožujak i nevjerojatnih 58,0 posto u odnosu na brojke iz veljače.

PODIJELI
Plava
Sve sto stvarno trebate znati o gastronomiji
Sve što stvarno trebate znati o gastronomiji

Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.