Moja mama rođena je u Draškovićevoj ulici, preko puta glavne tramvajske stanice, prije više od 90 godina. Njezin je otac doselio u Zagreb iz Hrvatskog zagorja negdje u vrijeme Prvoga svjetskog rata. Moja obitelj, dakle, ima stogodišnji zagrebački rodovnik koji se spletom okolnosti obnavlja: moja kći išla je u istu gimnaziju koju je pohađala i moja mama.
Kod nas doma nikad se nije kuhao ajngemahtec. Odrastao sam blizu Dinamova stadiona. U obiteljima školskih prijatelja s kojima sam se redovito družio nitko nikad nije jeo ni kuhao ajngemahtec.
Ajngemahtec je, zapravo, ušao u gastronomski rječnik negdje 90-tih godina zahvaljujući jednoj ili dvije stare reprintane knjige i par prosječnih restorana koji su ga pokušali oživjeti. Ajngemahtec, međutim, nikad nije bio važan dio zagrebačke građanske kuhinje, a osobito ne simbol zagrebačkog gastronomskog identiteta. Budimo realni, Zagreb uopće nema gastronomski identitet. Taj se identitet počeo stvarati tek unatrag šest ili sedam godina zahvaljujući mlađim, obrazovanim i ambicioznim chefovima poput Hrvoja Kroflina, Filipa Horvata i Kristijana Godinića, koji su odrasli u ovom gradu.
Mnogi kuhari i ugostitelji koji nisu odrasli u Zagrebu u najboljoj namjeri misle da je ajngemahtec važan za zagrebačku kuhinju. Utoliko je signifikantno da je jedan od prvih modernih ugostitelja koji je kanio staviti ajngemahtec na meni bio Zdravko Perčin s Lopuda.
Predizborni gaf i provincijalizam političkog novinarstva
I sada se Nova TV sjetila testirati “zagrepčanstvo” kandidata za zagrebačkog gradonačelnika tako što je gospodina Tomaševića i gospođu Selak Raspudić pitala što je to ajngemahtec. Kandidati nisu znali odgovor, niti su ga trebali znati jer ajngemahtec uistinu nije važan za Zagreb. Uostalom, u Teslinoj, glavnoj zagrebačkoj restoranskoj ulici, nitko ne kuha ajngemahtec. No, ovaj mali gaf Nove TV zakotrljao je golemu lavinu. Pojedine televizije i portali, pet dana uoči izbora u financijski, pravno i komunalno najkompliciranijem hrvatskom gradu, cijeli se dan bave samo ajngemahtecom. Što govori o tužnom, brzo rastućem provincijalizmu hrvatskog političkog novinarstva.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.