Kada pomislimo na aromatične bijele sorte u Hrvatskoj, Traminac je prva asocijacija. Mirisno prepoznatljiv, gotovo parfemski, istovremeno plemenit i zanesenjak, Traminac je sorta koja u Hrvatskoj ima bogatu prošlost, ali još nedefiniranu budućnost. Možemo li ga ponovno izvući iz sjene popularnijih malvazija i graševina?
Podrijetlom iz južnog Tirola, iz mjesta Tramin an der Weinstraße, Traminac je sorta o čijem se stvarnom podrijetlu još raspravlja. Genetski je vrlo blizak (ili identičan) Gewürztramineru, a kroz stoljeća se proširio srednjom Europom zahvaljujući izraženoj aromatici i sklonosti proizvodnji predikatnih vina. U Hrvatsku dolazi u doba Austro-Ugarske, a posebno mjesto zauzima u vinogradima Slavonije i Srijema. Traminac iz Iloka stoljećima je bio simbol elegancije, a posebnu čast dobio je kad je vino s položaja Principovac posluženo na krunidbi kraljice Elizabete II u Londonu. To vino iz 1947. i danas se čuva kao nacionalno blago i simbol hrvatskog vinskog dostojanstva.
Traminac i Savagnin u uskoj su genetskoj vezi – većina stručnjaka danas se slaže da je Savagnin izvorni oblik iz kojeg je Traminac nastao prirodnom mutacijom. Savagnin se tradicionalno uzgaja u francuskoj regiji Jura, gdje postaje sve važniji igrač na vinskoj sceni zahvaljujući svojoj ulozi u stvaranju vin jaune i drugih oksidativnih stilova vina. Za razliku od Traminca, čiji je aromatski profil intenzivan i ekspresivan, Savagnin je suzdržaniji, orijentiran na mineralnost, orašaste tonove i strukturu. Ipak, oba dijele potrebu za pažljivom obradom i strpljenjem – bilo da se radi o klasičnoj fermentaciji ili dugom odležavanju. Upravo ta veza dviju sorti poziva na suvremeno reinterpretiranje Traminca – možda i kao mosta između “stare škole“ aromatičnih vina i novog vala vinskih trendova koji slave terroir, oksidaciju i autentičnost.
Traminac je izrazito aromatična sorta, čiji miris često govori prije nego vino dotakne nepce. Karakteristično ga krase:
Prema procjenama, u Hrvatskoj se Traminac uzgaja na oko 150 do 200 hektara, najviše u:
Najbolji rezultati postižu se na:
Hrvatska godišnje proizvede oko 300.000 – 500.000 litara Traminca. Više od polovice dolazi iz Iločkih podruma, dok boutique vinarije donose terroirsku raznolikost kroz manje serije.
Na Decanter World Wine Awards istaknuli su se:
Ova priznanja potvrđuju internacionalni potencijal sorte kada se radi s preciznošću i vizijom.
Globalno, tržište se sve više okreće suhim i svježim vinima, dok je potražnja za slatkim vinima u padu – izuzev visokoocijenjenih predikata i vina s pričom. Traminac tu mora pronaći ravnotežu: biti luksuzan, ali gastronomski relevantan.
Uz koju hranu? Traminac se savršeno slaže s:
Idealna čaša:
Temperatura posluživanja:
Traminac u Hrvatskoj ima sve – bogatu povijest, aromatski identitet, vinograde koji ga razumiju i publiku koja ga pamti. Ali da bi ponovno zasjao, mora postati više od nostalgične uspomene. Mora biti ambiciozan, suvremen i – interpretiran s hrabrošću. Jer Traminac nije vino za svakoga. Ali kada je dobro napravljen – postaje vino koje se pamti.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.