Kult plave kamenice - logotip
Sve što stvarno trebate znati o gastronomiji
Divider Text

ENOLOZI BLATA 1902. ZA VINSKI IZVJEŠTAJ Bez kvalitetnog grožđa, nema tog enološkog sredstva koje će napraviti premium vino

Blato 1902. najveći je proizvođač vina u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Blato 1902 zadružna je vinarija, ali s definiranim privatnim vlasnicima, koja proizvodi oko 600 tisuća litara vina godišnje, zavisno o berbi. Prošle su dvije berbe, s obzirom na klimatske uvjete i na bolesti, morale biti manje. Blato 1902 proizvodi maslinovo ulje i rakije, a njihov zagrebački restoran Zlinje/Blato u Selskoj ulici spada među tri ili četiri najbolje dalmatinske konobe u glavnom gradu.

BESPLATNO LISTAJTE I DOWNLOADAJTE VINSKI IZVJEŠTAJ 2025.

Blato puni žanrovski veoma široki spektar vina, od jednostavnog, iznimno lakopitkog bijelog cuveea Korčulanka do ambicioznih, gustih crnih vina koja se ne bistre i ne filtriraju. Na nacionalnom je tržištu Blato najpoznatije po pošipima; Vrhunski pošip predstavlja odličnu vrijednost za novac, dok se Težak s atraktivnom, odlično pogođenom etiketom ubraja među najozbiljnije i najkoncentriranije pošipe na Korčuli. Blato je mjesto koje je prije više od stotinu godina, u vrijeme osnivanja Zadruge, brojalo oko sedam tisuća stanovnika. Sada ih je tek 2500, no krajem 19. i početkom 20. stoljeća s dalmatinskih se otoka baš zbog krize vinske proizvodnje masovno iseljavalo u prekooceanske zemlje. Zanimljivo je spomenuti da je u Blatu rođen dr. Nikola Mirošević, jedan od najvažnijih hrvatskih vinskih znanstvenika svih vremena, autor prevažnog Ampelografskog atlasa Hrvatske i ne manje bitnog Atlasa hrvatskog vinarstva i vinogradarstva. Relativno smo dobro poznavali Miroševića, koji je povremeno surađivao s Kultom Plave Kamenice. Mislimo da najbolja vina Blata 1902 opravdavaju Miroševićeve stavove prema vinogradarstvu na Korčuli.

Možete li nam opisati glavne proizvodne procese u vašoj vinariji? Radite li selekciju grožđa?

Selekciju grožđa radimo netom prije berbe, u vinogradima. Obilaskom, uzimanjem uzoraka i procjenom analitičkih parametara u dogovoru s kooperantima odredimo otkup točno određenih parcela za kategoriju vrhunskog vina i nju prvu prerađujemo.

Koliko vremena prolazi od branja do dolaska grožđa u vinariju?

Grožđe ubiremo i prerađujemo isti dan.

Na kojim temperaturama fermentirate?

Bijela vina fermentiraju na temperaturama od 13 do 15 stupnjeva, a crna na 16 do 18 stupnjeva

Koliko dugo traju fermentacije?

Fermentacije, ovisno o sorti i stilu vina koji želimo dobiti, u prosjeku traju između 7 i 14 dana. 

Koliko dugo macerirate bijelo grožđe?

Nekoliko sati maceriramo grožđe pošipa za vrhunsku kategoriju.

Čime bistrite vino?

Crna vrhunska vina predodređena za odležavanje ne bistrimo, a bijela koja idu na tržište tekuće godine bistrimo ovisno o rezultatima koje pokazuju probe na malo. Ovisno o godini, kategoriji, kao i sorti, koristimo kombinacije PVPP-a, bentonita, silikagela i želatine.

U kojim sve fazama dodajete sumpor?

Sumpor dodajemo u fazi prerade, odmah u prijemni koš, po primitku grožđa, zatim prilikom pretoka i završne provjere prije buteljiranja. Minimalne količine sumpora koristimo, a potrebu za antioksidansima anuliramo koristeći askorbinsku kiselinu, tanine i slično.

Radite li korekciju kiseline?

Radimo korekciju kiseline u početnoj fazi prerade. 

U čemu sve odležavate vina?

Vino kratko odležava u inoks tankovima i u bačvama različite zapremnine, kombinaciji slavonskog i francuskog hrasta, različitog stupnja paljenja. Vina koja idu na kraće odležavanje idu većinom u barrique bačvice, dok ona namijenjena za dulje odležavanje idu u bačve različitih zapremnina od 20, 12.5 hektolitara i slično, kako bi se postigao optimalan utjecaj hrasta na vino.

Koliko dugo vina ostaju u bocama prije puštanja na tržište?

Bijela svježa vina minimalno 30 do 60 dana, Težak tri do šest mjeseci, a crna odležavaju godinu do dvije.

Koje elemente rada u podrumu smatrate najvažnijima? 

U podrumu je osnova svega higijena. Bez higijene nema dobrog vina. Treba prije i poslije svakog podrumskog zahvata dobro oprati sve što dolazi u doticaj s vinom i sve što se koristi za manevriranje vinom. Vino je živi organizam i kao takvog ga treba i tretirati.

Što smatrate najvažnijim dijelom podrumske opreme? 

Teško je izdvojiti najvažniji dio podrumarske opreme kad ama baš sve što dolazi u doticaj s vinom može potencijalno loše djelovati na vino ukoliko nije pravilno pripremljeno i očišćeno. Al’ ajmo reći da je sve što se koristi u primarnoj preradi—prijemni koš, muljača, runjača, flotator, pumpe, inoks tankovi…od posebne važnosti jer će upravo rezultat primarne prerade odrediti kakvo će vino kasnije biti.

Može li se u teškim berbama radom u podrumu napraviti dobro vino? 

Radom u podrumu može se puno toga napraviti, ali je osnova svega grožđe. Bez kvalitetne sirovine nema tog enološkog sredstva koje će napraviti premium vino. Pravilnim radom u podrumu i pravovremenom primjenom potrebnih enoloških zahvata i sredstava i u teškoj se godini može napraviti korektno vino.

NAJVAŽNIJA VINA

Vrhunski pošip

Blatov pošip iz inoksa dobar je primjer svježeg, lakopitkog, poluaromatičnog, sortno prepoznatljivog vina koje se fino slaže s bijelom ribom, rakovima, školjkama i klorofilnim povrćem, od šparoga do blitve, mišancije i raštike. Vrhunski pošip također predstavlja dobru vrijednost za novac.

Pošip Težak

zlinje-tezak

Težak je ambiciozno, koncentrirano vino napravljeno od optimalno zrelog slasnog grožđa. Prva je berba patila od viška utjecaja novog hrasta, no kasnije su berbe spojile intenzitet i ekstrakt s elegancijom i svježinom. Težak se definitivno uvrstio u prvu ligu južnodalmatinskih pošipa.

Syrah Notturno

Syrah je francuska crna sorta koja vjerojatno najviše voli Dalmaciju. U Dalmaciji doduše nema mnogo syraha, ali skoro svi su odlični do senzacionalni. Slično vrijedi i za Syrah Notturno velike vinarije Blato 1902. s Korčule. Syrah Notturno gust je, voćno sladak, dugačak, prepun crvenog i crnog voća i odlično ide uz divljač, steakove i janjetinu s ražnja. Mi smo ga probali u plavoperajnu tunu, s kojom se vrlo dobro složio.

PODIJELI
Plava
Sve sto stvarno trebate znati o gastronomiji
Sve što stvarno trebate znati o gastronomiji

Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.