Kult plave kamenice - logotip
Sve što stvarno trebate znati o gastronomiji
Divider Text

Jučer smo probali budućnost najužeg vrha hrvatskog vinarstva: Puntu iz 2022.

Ovaj je naslov ideološke naravi. Ne treba ga shvatiti doslovno. Budućnost hrvatskog vinarstva sasvim sigurno treba tražiti u autohtonim sortama: malvaziji i teranu, plavcu i grku, pošipu i babiću, kao i u graševini. Međutim, vrijednosno gledajući, budućnost hrvatskog vinarstva nalazi se u najvišoj mogućoj ambiciji. Krajnji je cilj te ambicije proizvesti hrvatsko vino koje se bar donekle ravnopravno može uspoređivati s najslavnijim svjetskim vinima poput Petrusa i Masseta, Lafitea i Moutona…

Naravno da tako definirana ambicija zvuči pretenciozno i neostvarivo. Međutim, sve do američkog trijumfa na famoznoj Pariškoj presudi 1976. godine nikome nije padalo napamet uspoređivati kalifornijska vina s najvećim francuskim vinima; danas su takve usporedbe rutinske. Da ne govorimo o tome kako je Screaming Eagle prosječno tri puta skuplji od Latoura ili Lafitea.

Sve dok Eduardo Chadwick nije počeo organizirati internacionalna slijepa kušanja čileanskih caberneta s najvećim francuskim crnim vinima, na kojima su Chadwickova vina katkad pobjeđivala, nikome nije palo napamet uspoređivati vina iz Čilea s klasičnim vinima iz Bordeauxa. Danas se, pak, bordoški čileanski blend Viñedo Chadwick rutinski prodaje po cijenama između 300 i 500 eura. Takve su cijene za čileanska vina prije petnaestak godina bile potpuno nezamislive. Apsolutna se ambicija, dakle, može realizirati. Stoga, ideološki govoreći, projekt Punta predstavlja budućnost najužeg vrha hrvatskog vinarstva.

Što je projekt Punta?

Punta je dodatno elaborirani merlot Punta Greca iz istoimenog vinograda s jedinstvenom geološkom podlogom u cijeloj Istri i s jedinstvenog položaja, rta u južnoj Istri gotovo potpuno okruženog morem.

Projekt Punta nastao je nizom kompliciranih, minucioznih postupaka u vinogradu i podrumu. Prvo su izdvojeni svi klonovi merlota u vinogradu Punta Greca, među kojima se nalazi i Petrusov merlot 181. Zatim je u berbi 2022. napravljeno čak četrnaest odvojenih vinifikacija. Najekspresivniji uzorci tih četrnaest vinifikacija završili su u prvom cuveeu Punta.

Prinosi nisu bili veći od 2000 litara po hektaru, što je u rangu burgundskih grand cru crnih pinota (onih vina koja znaju koštati kao omanji automobil). Rezultat je fantastičan. Puntu smo kušali uz Massetino iz iste berbe (ne Masseto nego “mali” Masseto). Čašu kraj čaše, Punta nije zaostajala. Naprotiv, činila nam se nešto strožom, otmjenijom, čvršće strukturiranom i bitno zatvorenijom od Massetina.

Punti, koja asocira na velike bordeauxe bazirane na merlotu, treba još vremena pa nije poznato kad će točno biti predstavljena široj javnosti. Možda ove zime, možda kasnije. Ali radi se definitivno o jednom od najambicioznijih, najimpresivnijih i najuspjelijih hrvatskih vina koja smo probali u više od četvrt stoljeća neprekidnog, skoro svakodnevnog kušanja hrvatskih vina.

Prije Punte kušali smo Punta Grecu iz 2022. koja uskoro dolazi na tržište. Nova Punta Greca elegantno je, punokrvno crno vino koje je zadržalo sve bitne značajke klasične Punta Grece, zbog kojih je ona postala najtraženiji merlot u Hrvatskoj, ali je sada uočljivo svježija i vibrantnija. Nova, vrlo intenzivna Punta Greca s mineralnim završetkom, obiluje snažnim voćnim i čokoladnim okusima i aromama, uokvirenim sasvim laganim dimom: vino se izvrsno slaže s ozbiljnim pršutom, osobito bellotom, crvenim mesom, plavom ribom, tartufima, vrganjima i smrčcima, može se piti odmah, ali ima i više nego dobar potencijal dozrijevanja kao i sve Punta Grece. Nedavno smo otvorili berbu 2013. koja je u izvrsnom stanju.

Jučer smo u Medeinoj kušaonici u Vodnjanu probali i neodoljivo živahnu i razigranu malvaziju Montiron iz 2024.

PODIJELI
Plava
Sve sto stvarno trebate znati o gastronomiji
Sve što stvarno trebate znati o gastronomiji

Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.