Europska unija želi blokirati uvoz niza prehrambenih proizvoda koji nisu proizvedeni prema EU standardima, kako bi zaštitila svoje poljoprivrednike. Reakcija je to na trgovinske sukobe koje je u prva tri tjedna mandata pokrenuo američki predsjednik Donald Trump najavljujući dizanje carina i “recipročne” carine na uvoz iz najvećih američkih trgovinskih partnera.
Prema tvrdnjama trojice dužnosnika na koje se poziva Financial Times u objavi ove vijesti, Europska komisija će idućeg tjedna početi razrađivati ograničenja uvoza hrane koja ne zadovoljava sve EU standarde, a to bi posebno moglo pogoditi Amerikance. Europski se poljoprivrednici godinama žale na dvostruka mjerila, po kojima EU od njih zahtijeva skupu proizvodnju po najvišim standardima a istodobno dopušta uvoz hrane iz Kine, Amerike i drugih zemalja koja je proizvedena po nižim standardima.
Na listi zabranjenog uvoza bi se među prvima mogle naći američke žitarice i soja, uzgojene uz upotrebu pesticida koje poljoprivrednici u EU-u ne smiju koristiti. EU zabranjuje mnoge pesticide i zato što ugrožavaju biljke ili životinje, iako ih zdravstvene agencije smatraju sigurnima za ljude u malim količinama.
“Imamo vrlo jasne signale iz parlamenta, vrlo jasne signale i od država članica i od naših poljoprivrednika: sve što je zabranjeno u EU treba biti zabranjeno i za uvezene proizvode”, rekao je povjerenik za zdravstvo Olivér Várhelyi u intervjuu Financial Timesu u siječnju. Trump je u četvrtak napao zemlje koje su blokirale američke proizvode, uključujući članice EU, za koje je rekao da su zabranile školjke iz 48 od 50 američkih saveznih država. Zaprijetio je carinama onima koji ne promijene politiku.
Francuska i još nekoliko članica već dugo traže recipročan tretman uvoza i carina, ali Europska Komisija se nije htjela upuštati u to zbog mogućnosti kršenja pravila Svjetske trgovinske organizacije, koja dopušta samo ograničenja na temelju znanstvenih dokaza o štetnosti hrane, koja ne diskriminiraju uvoz.
Restrikcije uvoza dio su šire EU politike Vizije za poljoprivredu za koju je nadležan povjerenik za poljoprivredu Christophe Hansen. Neće sve ići brzo, jer Europska unija treba mnoge proizvode, poput kave, manga ili avokada koji se često proizvode uz korištenje preaparata zabranjenih u EU, i za svaku će se zabranu morati ponovno izraditi procjene utjecaja na zdravlje ljudi i okoliš. Hrana tretirana pesticidima koji mogu izazvati kancerogene, mutagene ili endokrine poremećaje neće se moći uvoziti. Mnogi takvi pesticidi, poput fungicida propikonazola i neurotoksičnih insekticida koji ubijaju pčele, redovito se pronalaze u uvoznoj hrani u EU.
Osim kave, nekih vrsta voća i žitarica, na udaru bi se mogli naći i čajevi. Zabranjeni pesticidi pronađeni su u 38 posto testiranih uzoraka čaja i 23 posto uzoraka kave u EU, gotovo četvrtini uzoraka iz Indije i 17 posto uzoraka iz Kine. U buduće zabrane uvoza Europska unija želi ugraditi i jaču zaštitu životinja, posebno kad je riječ o uvjetima uzgoja u zemljama iz kojih se uvozi. Nekoliko parlamenata zemalja članica zadnjih je godina odbijalo ratificirati trgovinske sporazume EU zbog utjecaja uvoza proizvodnje nižih standarda na europsku poljoprivredu. Komisija se nada da će nove zabrane ojačati povjerenje građana.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.