Bila je privilegija i posebno iskustvo doživjeti promociju nove vinarije i njenog prvog vina prošlog vikenda u engleskom Kentu. Uprkos hladnoći, kiši i sveopćem oblačnom sivilu. Onima nešto bolje informiranima u svijetu vina, nije novost ni iznenađenje što se proizvodnja vina dovodi u vezu s krajevima koje smatramo sjevernima. Klimatske promjene i stvaranje otpornijih vinskih sorata omogućile su sve uspješniju proizvodnju vina u zemljama poput Danske i Švedske pa čak i Norveškoj.
Problemi sa sve toplijom klimom na jugu Europe vinarima zadaju sve više briga i donose nove izazove u obuzdavanju (pre)visokih alkohola i osiguranjem toliko važnih kiselina. U potrazi za privlačnom svježinom, nižim alkoholima i uravnoteženim vinima vinari sve češće pogledavaju prema sjeveru. Čini se da su stvari najviše odmakle na jugu Engleske gdje već desetljećima postoje brojne vinarije a neke su priznate i poznate i izvan granica Velike Britanije.
Prvi komercijalni vinograd u Engleskoj posađen je upravo u Kentu daleke 1969. godine. Zanimljivo je se još od srednjeg vijeka Kent zvalo i nadimkom The Garden of England a stari arhivi iz 1086. godine svjedoče o čak 42 vinograda u Engleskoj, od kojih tri u Kentu, 1986. godine četvrtina svih vina u Engleskoj proizvodila se iz kentskog grožđa.
Prema podacima iz 2024. godine u Engleskoj postoji čak 1030 vinarija i oko 4000 hektara vinograda. Izvan njenih granica najviše priznanja prikupila su pjenušava vina, u najvećoj mjeri rađena klasičnom, šampanjskom metodom sekundarne fermentacije u boci.
Prošlog vikenda više od 200 uzvanika, doslovno iz čitavog svijeta, odazvalo se pozivu obitelji Taittinger iz francuske šampanjske prijestolnice Reimsa, vlasnika istoimenog šampanjskog podruma, nazočiti premijeri rezultata njihovog projekta na engleskom tlu.
Tek nešto više od petnaestak minuta vožnje jugozapadno od poznatog, slikovitog gradića Canterbury, popularnog turističkog odredišta koje uživa status UNESCO-ove svjetske baštine predstavljen je posjed Domaine Evremond. Plod je to odluke donesene 2014. godine kada su Pierre-Emmanuel Taittinger i Patrik McGrath Master of Wine i vlasnik poduzeća Hatch Mansfield, jedne od najvažnijih vinskih distributerskih kuća u Velikoj Britaniji, partnerski odlučili posaditi prvi vinograd i izgraditi vinariju koja će proizvoditi vrhunske pjenušce.
Već slijedeće godine nakon vrlo brojnih uzorkovanja tla u ovom području, kupili su prvih 69 hektara u Kentu. U proljeće 2017. posadili i prve loze. Godine 2019. na posjedu se obavlja prva službena berba a 2021. uslijedilo je i prvo buteljiranje. Kako to već u svijetu vrhunskih vina a posebno u svijetu vrhunskih pjenušaca biva, od zamisli do gotovog proizvoda zna proteći i desetak godina.
U ovom trenutku, posjed se sastoji od 125 hektara od kojih je 60 hektara pod vinogradima a ostatak su šume, livade i voćnjaci jabuka i krušaka.
Naravno, veliku prednost u realizaciji ideje a kasnije i globalnom lansiranju i uspješnom plasmanu samog proizvoda u ovom slučaju daje uključenost Taittingera kao iskusne, uspješne i planetarno cijenjene šampanjske kuće. Taittingeri izvan Champagne još od 1987. posjeduju jedan od najposjećenijih posjeda u vinskom turizmu kalifornijske Napa Valley, glasoviti Domaine Carneros, izgrađen po uzoru na obiteljski ponos, povijesni posjed u samoj Champagnei, Chateau de la Marquetterie u blizini Epernaya.
Ovakvi posjedi izvan Francuske odigrali su vrlo važnu ulogu u promociji imena, brenda i samih šampanjaca Taittingera kroz desetljeća te utjecali na njihovo ustoličenje na poziciji vrha posebnih, šampanjskih „Grandes Marques“, među kojima se Taittinger ističe kao jedina velika šampanjska kuća koja je do danas ostala u rukama i pod vodstvom istoimene obitelji.
Ovu činjenicu itekako cijene upravo Francuzi pa tako Taittinger uživa najviši ugled na domicilnom tržištu. Bogata tržišta s visokim potrošačkim potencijalom poput britanskog i američkog tradicionalno su najveća i najuspješnija izvozna tržišta Taittingera a Taittingerova karakteristična usmjerenost na povezivanje sa svijetom filma i visoke kulture uvelike je utjecala na tržišno pozicioniranje i ugled.
Evo i objašnjenja o imenu novog engleskog posjeda. Charles de Saint-Evremond je bio pjesnik, epikurejski hedonist i književni kritičar, rođen u Normandiji 1613. godine. 1661. Evremond je morao prebjeći u Englesku gdje je pronašao zaštitu kralja Charlesa II kojeg je upoznao s vinom iz Champagne. Umro je 1703. u Londonu te ostao do sada jedini Francuz pokopan u Westminister Abbey. Zanimljivo je da je 1962. Jean Taittinger, gradonačelnik Reimsa bratimio Reims i kentski Canterbury.
Jedinstvena, veličanstvena i nezaboravna večera povodom ove promocije ugostila je oko 250 uzvanika u canterburškoj katedrali tijekom koje su u čašama briljirale Taittingerove perjanice, Comtes de Champagne Grands Crus Rose 2011, aktualni Comtes de Champagne Grands Crus Blanc de Blancs 2013 i fantastičan Millesime 2000.
Prvo izdanje Domaine Evremond Classic Cuvee je Brut s dosageom od 7gr a proizveden je iz izvornog vinograda, iz dvije berbe, 2019. i 2020. Kombinacija je to 55% pinota noir, 35% chardonnaya, 10% pinota meunier. Odležavan je na talogu 3 godine. Nije za sumnjati da su oba partnera, uzimajući u obzir njihovo iskustvo i pozicioniranje, svakog u svojoj dosadašnjoj djelatnosti, u ovom projektu itekako odlučni i uvjereni u uspjeh.
Za kraj, bilo bi šteta ne pokušati prenijeti sliku i iskustvo s početka ovog nesvakidašnjeg putovanja. Prvo mjesto okupljanja uzvanika bila je londonska željeznička stanica St. Pancreas International na koju stižu i Eurostarovi vlakovi što prolaze ispod kanala La Manche. Za ovu priliku, poznati Champagne & Oysters bar Searcy’s, koji se nalazi na gornjoj etaži ovog dojmljivog kolodvora postao je Taittinger bar. Uz nemali broj ispijenih čaša nitko od gostiju nije se mogao dosjetiti da bi u njihovim gradovima postojalo bar s ovakvom ponudom. Autor ovog teksta itekako se dobro nasmijao pri pomisli na takvo što na zagrebačkom Glavnom kolodvoru. Teško je takvo što zamisliti, kao što bi se reklo: I u tisuću godina!
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.