Vinarija Markus, jedna od najbrže rastućih vinarija u Hrvatskoj, svoj je Tasting room u Splitu otvorila još prije ovog ljeta. No, pustili su da se ljetna sezona odradi potiho, priča se ponajviše širila usmenom predajom. Svečano otvaranje organizirali su ovoga vikenda, prigodno za Martinje.
U Markus Tasting roomu u Velom Varošu u petak se okupilo pedesetak gostiju, koji su uz stručno vodstvo Markusovih enologa Ivone i Slavena Jeličića kušali pet vina, uparenih s izuzetno zanimljivim fingerfood zalogajima. Goste je dočekao izvrsni Markus rose, napravljen od grenachea i syraha, koji je dojmljivim voćnim i cvjetnim notama, kao i svježinom, sve pristune vratio u ljeto. Markusov Rose zasigurno je jedan od najboljih u Hrvatskoj.
Jeličići su gostima ukratko predstavili projekt Markus, pregledom poslovanja vinarije od faze garaže u zagrebačkom Markuševcu do današnjeg dovršenja golemog podruma s kušaonicom Kaštelima. Kušanje je počelo s maraštinom Pomalo iz 2023. godine, kojoj je dodano i devet posto grka. Ovo izuzetno lagano i pitko vino bilo je izvrsno upareno s bruschettama s topljenim brie sirom i celerom. Odluka da maraštinu kupažiraju s malo grka donekle je bila slučajnost.
Kako nam je rekao Jeličić, bili su blizu odluke da uopće ne rade maraštinu 2023. godine zbog vrlo loše berbe za tu sortu, ali jedan je njihov položaj dao dobru maraštinu a uspjeli su naći i vrlo dobar grk. Kako je grka bilo malo, objasnio je, situacija je gotovo nalagala da ga probaju kombinirati s maraštinom, što se pokazalo dobitnom kombinacijom. Vino izuzetne punoće za 12,5 posto alkohola ima snažan karakter, izrazitu svježinu i šarm. Pomalo se više ne gotovo ne može pronaći na tržištu jer je prodana.
Slijedila su dva pošipa, O tom potom i Dan po dan iz 2022. Jeličić pošip smatra najboljom autohtonom dalmatinskom sortom. Dan po dan, pošip osam mjeseci odležan u drvu, oduševio je publiku. Vino je ime dobilo upravo po svakodnevnim kušanjima i kontrolama kojima su Jeličići vodili razvoj ovog pošipa u bačvama. Uz pošipe su posluženi pohančići od oborite ribe s mariniranim ribljim filetićima. Generalno se ne može promašiti s uparivanjem bijele ribe i pošipa, a ovako je sve bilo vizualno i gastronomski atraktivnije.
Slijedio je chardonnay Serendipity, na koji su u Markusu dosta ponosni. Serendipity je izrazito karaktersno vino, koje se pamti već nakon prvog kušanja. Tek decentna nota drva i kremoznost potvrđuju da je odležan u hrastovim bačvama, dok bouquetom dominiraju citrusi i arome karakteristične za francuske chardonnaye. Serendipity jasno odskače u konkurenciji hrvatskih chardonnaya.
Na kraju Markusove prezentacije točilo se i jedno crno vino, intrigantni Pepejuh, plavac mali s Dingača iz berbe 2018. Radi se o vinu koje je nastalo davnih dana, dok je Markus još bio garažna vinarija u Zagrebu. Pepejuh je inače lokalizam na Pelješcu, njihov naziv za poskoka, ali vino ne ujeda. Ono je još mlado, tanini se osjete, ali nisu agresivni već svilenkasti, uz aromu kupine i unatoč 14,5 posto alkohola, vino je svježe i stvara želju za idućom čašom.
S Pepejuhom je završila kušačka večer u Markus Fine Wines Tasting Roomu, kako se objekt službeno zove njihov splitski lokal, a koliko je dobro bilo svjedoči podatak da se ljudima nije išlo kućama niti tada. Na prvu Markusovu degustacijsku večer došao je poveći broj lokalnih ugostitelja, sam vrh Pravnog fakulteta u Splitu smo primjetili, pa čak i jednog budućeg gradonačelničkog kandidata. Bio je i možda najrenomiraniji splitski slikar Zvonimir Mihanović, što i nije pretjerano čudo, on je pozorni pratitelj splitske ugostiteljske scene.
U Markusu su trenutno potpuno fokusiran na dovršavanje vinarije i kušaonice u Kaštelima, koja već sada djeluje impoznatno. U vinariji planiraju otvoriti i ambiciozni restoran, s još ambicioznijom idejom da više od polovice proizvodnje plasiraju u vinariji. Markus, najveća investicija u jednu srednje veliku vinariju dosad u Hrvatskoj, obradio je dvadesetak hektara vinograda na jugu Šolte na kojima osim crnih sorti sade grk i pošip. Budući da nije plan odmah saditi gotove trsove već cijepiti divlju podlogu, prvi grk na Šolti bi se trebao brati za šest do osam godina. Markus je dugoročan projekt, a kvaliteta vina već sada je takva da se isplati čekati. Pokazala je to i ova večer u njihovom tasting baru.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.