Francusko ministarstvo poljoprivrede objavilo je planove za novu subvenciju koja bi se davala vinarima za iščupavanje loza. Razlog su viškovi za koje procjenjuju da su nastali jer je globalna proizvodnja vina lani premašila potražnju za 10 posto, prema podacima Međunarodne organizacije za vinovu lozu i vino (OIV).
Viškovi vina počeli su rušiti standard francuskih proizvođača i stvarati neravnotežu na tržištu. Francuska trenutno ima oko 800.000 hektara vinograda a vlada se nada da će ublažiti krizu prekomjerne ponude smanjenjem površina zasađenih vinovom lozom.
Prema novim prijedlozima, vlasnicima vinograda moglo bi se ponuditi do 4000 eura za svaki hektar vinograda koje iščupaju. Onima koji prihvate, bit će zabranjeno ponovno saditi vinovu lozu na istom zemljištu, najranije do 2029.
Francuska vlada obavijestila je Europsku komisiju o planu subvencija za koji odvaja nevelikih 120 milijuna eura, što bi bilo dovoljno za uklanjanje oko 30.000 hektara. Prema planu najavljenom lani, u Bordeauxu bi se trebalo iščupati gotovo 9 posto vinograda. U Francuskoj se osjeti primjetni pad potrošnje vina, posebno u odnosu na pandemijsko doba. Prema podacima Opservatorija za droge i ovisnost (OFDT), prosječni odrasli Francuz prije šezdesetak je godina konzumirao oko 120 litara vina godišnje, a dana samo 40 litara, tri puta manje.
Zadnjih godina trend se počeo ubrzavati jer mlađi kupci odbacuju alkohol ili biraju pivo i koktele umjesto vina. Prodaja vina u francuskim supermarketima do 11. kolovoza je manja za 5 posto od lanjske, prema podacima vladine agencije FranceAgriMer. Prodaja bijelog vina ostala je ista, ali je prodaja crnog vina pala za 8,5 posto, a prodaja roséa pala je za gotovo 6 posto.
Izvoz nije dovoljan da izvuče stvar. Francuski izvoz vina lani je pao za 9,4 posto, na najnižu razinu od 2007. godine. Izvoz u SAD količinski je manji za 13 posto, a u Veliku Britaniju za 5,2 posto. Francusko ministarstvo poljoprivrede kao faktor sadašnje krize navodi i ratu u Ukrajini.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.