U listopadu 2022. posjetili smo Ruinart u Reimsu, jednu od dvije najstarije vinarije u Champagni. Champagna upravo prolazi kroz radikalni zaokret prema organskom režimu proizvodnje, pa i prema biodinamici. Neki od najpoznatijih šampanjskih brendova, poput Roedererova Cristala, sada se deklariraju kao biodinamička vina. U Ruinartu su nam, međutim, rekli da oni ne kane prijeći na organski režim uzgoja, nego da se žele baviti održivim vinogradarstvom.
Mjesec dana kasnije sjedili smo s Albertom i Nikolom Benvenutijem u njihovoj kušaonici u Kaldiru. Kad smo počeli razgovarati o ekološkom vinogradarstvu, braća Benvenuti rekla su nam posve isto što smo čuli u Ruinartu; Benvenuti su detaljno obrazlagali održiv pristup vinogradarstvu. Održiv pristup vinogradarstvu u njihovu slučaju znači uvođenje niza ekoloških praksi, od zatravnjivanja vinograda, preko povećanja biomase u tlu do uporabe stajskog gnojiva, ali nije isključiv, osobito u uporabi zaštitnih sredstava i selekcioniranih kvasaca, kao doslovni organski i i biodinamički pristup. Motovunska vinarija Benvenuti jedna je od najuspješnijih u Hrvatskoj. Benvenuti su postigli gotovo sve što se može postići i u komercijalnim i u kvalitativnim kriterijima.
Komercijalno gledajući, njihova se vina fenomenalno prodaju. Kvalitativno gledajući, njihova su vina osvojila doslovno bezbroj najviših međunarodnih priznanja, uključujući pregršt zlatnih i nekoliko platinastih Decanterovih medalja. Kad je, naposljetku, riječ o potencijalu dozrijevanja vina Benvenuti, njihov teran Anno Domini iz 2012. godine nagrađen je zlatnom Decanterovom medaljom 2023. godine. A muškat San Salvatore još je dugotrajniji; on se može razvijati 30 do 40 godina. Braća Benvenuti veliki su fanatici rada u vinogradu. Na već famoznim kušanjima za finalni cuvee Santa Elisabette, njihova najprestižnijeg vina, Albert Benvenuti sve sudionike tog važnog tastinga, prvo iscrpno izvješćuje o karakteru pojedine berbe.
Benvenuti znaju baš sve o količini oborina u pojedinom mjesecu ili tjednu u mjesecu, o stanju grožđa prije i poslije kiše i o različitom ponašanju loza različite starosti. Benvenutijev izvještaj o berbi trebalo bi javno objavljivati, kao primjer odgovornog pristupa vinogradarstvu.
Uostalom, braća Benvenuti prvi su u Istri promovirali single vineyard teran, Santa Elisabettu, monosortno vino s jednog položaja, koje je u međuvremenu postalo jedan do najsnažnijih istarskih vinskih brendova. Benvenuti, koji po obrazovanju nisu vinari ni vinogradari, spadaju među najnaprednije i najinovativnije vinogradare u Hrvatskoj. Njihovo sudjelovanje u radu na izdvajanju posebnih klonova istarskih autohtonih sorti moglo bi dodatno i značajno unaprijediti stanje u istarskom vinogradarstvu.
Je li vinograd važniji od podruma?
Temelji svakog budućeg vina su u vinogradu, tako da je vinograd definitivno na prvom mjestu. Ne umanjujemo funkciju podruma jer je on nužan kotačić u zatvaranju ciklusa odnosno proizvodnji vina, no bez dobrog rada u vinogradu funkcija podruma postaje sve manje važna.
Je li rad u vinogradu najvažniji dio proizvodnje vina?
Složili bismo se da je pravilan, rigorozan i pravovremeni rad u vinogradu najvažniji dio proizvodnje vina.
Što želite postići s vašim vinogradarskim praksama; visoki urod, vrhunsku kvalitetu grožđa ili oboje?
Želimo prije svega postići vrhunsku kvalitetu grožđa, a urod se kontrolira da bi se to postiglo.
Je li moguće postići i jedno i drugo?
To je nemoguće, jer manji prinos uvijek, ali baš uvijek znači bolju kvalitetu konačnog proizvoda.
Koje su najvažnije faze vaše vinogradarske godine kad je riječ o radu u vinogradu?
Teško je govoriti o najvažnijoj fazi, sve su faze izuzetno važne i nadovezuju se jedna na drugu, od rezidbe i vezidbe, skidanja mladica, tretiranja, di gnojidbe i tako dalje…
Što ste u vašim vinogradarskim praksama promijenili u zadnjih nekoliko godina? Što planirate mijenjati?
U zadnjih desetak godina zatravili smo kompletne vinograde osim malog dijela ispod same loze, prešli smo na gnojidbu odležanim konjskim gnojivom te unaprijedili način rezidbe. Planiramo dodatno oplemeniti ekosustav u samim vinogradima i bližoj okolini.
Mislite li da u Hrvatskoj postoji dovoljno znanja za dugoročno unapređenje kvalitete rada u vinogradu? Je li potrebno, ili neophodno, angažiranje stranih konzultanata?
Smatramo da u Hrvatskoj ima dovoljno znanja koje se i s vremenom unapređuje i nadopunjuje, ali naravno da nije na odmet poslušati i inozemna iskustva i ukoliko ih smatramo vrijednim onda ih i primijeniti.
Surađujete li sa znanstvenim institucijama koje se bave vinogradarstvom i vinarstvom?
Jednim dijelom surađujemo ali i pratimo njihove znanstvene radove.
Mislite li da različiti ekološki pristupi radu u vinogradu podižu kvalitetu grožđa?
Ne.
Kako ste zaštitili urod u berbi 2023. koja je bila izrazito teška i zbog kiše i zbog bolesti?
Na četiri različite lokacije u našim vinogradima imamo postavljene meteo stanice pomoću kojih očitavamo razne parametre u realnom vremenu. To nam omogućuje da pravovremeno reagiramo i održavamo loze zdravima i u najzahtjevnijim godinama, s tim da 2023. za nas nije bila pretjerano zahtjevna i urod smo održali 100% zdravim.
Što je najvažnije za daljnje unapređivanje rada u vinogradu?
Najvažnije je stalno učiti, rješavati izazove koje donose promjene, pogotovo one vezane za klimu a u današnje vrijeme i imati ljude s kojima se unapređenja mogu i implementirati.
Santa Elisabetta jedno je od najprestižnijih hrvatskih crnih vina. Santa Elisabetta puni se u oko pet tisuća butelja godišnje, treba veoma dugo odležavati i postavlja nove kriterije za vinifikaciju terana. Santa Elisabetta elitno je vino u dobrom smislu tog pridjeva.
Muškat San Salvatore vjerojatno je najfascinantnije slatko vino koje se proizvodi u Hrvatskoj, još od prvih serija Bodrenovih ledenih vina prije dvadesetak godina. Botritični Muškat San Salvatore veličanstveni je istarski Sauternes,koji može trajati desetljećima i kojeg treba točiti na temperaturi od tri do pet stupnjeva.
Teran Livio Benvenuti vrlo je uspješan nasljednik linije Anno Domini. Teran Livio Benvenuti, nazvan po Nikolinom i Albertovu ocu, već je u prvoj berbi osvojio Decanterovu zlatnu medalju. Livio Benvenuti značajno je komunikativniji od Santa Elisabette, pa se može užitno piti već tri ili četiri godine poslije berbe
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.