Objavljujemo poredak za izbor Vina godine: Deveto mjesto osvojio je Birin Grk iz 2017. sa 16 bodova

Grk je potencijalno najbolja hrvatska bijela sorta. Gotovo nenabavljive butelje Svetog Križa spadaju među najspektakularnija dalmatinska vina uopće, dok boce Frane Miline Bire i Branimira Cebala uspješno učvršćuju reputaciju ovog povijesnog, autohtonog grožđa koje daje opaka, aromatična, teksturalno gusta i uljasta i baš iznimno duga vina.
Jedini je problem s Grkon što ga uglavnom nema. Grk još uvijek nije komercijalna kategorija. Vino od te sorte ne možete kupiti u lokalnom supermarketu, vrlo je vjerojatno da ga ni veći broj dobrih restorana ne drži na karti, a čak i ako drži, često se događa da grka nema u podrumu.

Frano Milina Bire vjerojatno je najzaslužniji što još uvijek znamo za grk, i što je grk vratio visoku popularnost iz nekih davnih vremena. Ovaj vinar iz Lumbarde od svog je bazičnog Grka napravio kultno vino koje postiže prilično visoku cijenu (oko 170 kuna u maloprodaji) i kojemu je ove godine na Decanterovim Svjetskim nagradama za samo jedan bod izmakla zlatna medalja: Birin Grk iz 2017. dobio je srebrna 94 umjesto zlatnih 95 bodova.
Riječ je o, elegantnom, moćnom i jako karakternom vinu, nama osobno dražem od skupljeg i još rjeđeng Birina Grka Defora. Birin je Grk prvorazredno gastronomsko vino, koje traži velike škampe, jastoge i hlapove, ili pak kompleksne sireve . Radi se o jednom od sasvim rijetkih bijelih vina koja se mogu servirati uz bijele tartufe.