U povodu predstavljanja novog Zakona o vinu, prvog od 2003. godine, koji dijeli Hrvatsku na četiri vinske regije, Kult Plave Kamenice odlučio je izraditi Hrvatsku vinsku klasifikaciju 2018. godine. Riječ je o popisu najvažnijih vinarija -ne nužno najboljih vina iz jedne berbe, nego dugoročno najvažnijih vinarija u svakoj od četiri regije, koje propisuje novi Zakon o vinu.
Zamolili smo neke od istaknutijih domaćih sommeliera da nam pomognu, pa su u našoj anketi za Klasifikaciju sudjelovali višegodišnji hrvatski sommelierski prvak Siniša Lasan, Roko Bekavac iz Štorije, Ivan Jug iz Noela i Daniela Kramarić iz Plavog podruma.
Gospoda Lasan, Bekavac i Jug postigli su visoke stupnjeve na putu do osvajanja titule Master sommeliera, dok je gospođa Kramarić svojedobno bila višestruka hrvatska sommelierska šampionka. Na liste su ušle vinarije koje su dobile glasove više sudionika ankete, kao i glasove urednika Kulta Plave Kamenice. Većina glasova se podudara, dok smo izdvojena mišljenja naveli na kraju svake regionalne klasifikacije. Nove ćemo klasifikacije provoditi svake tri godine, budući da smatramo kako su tri godine minimalno razdoblje da bi pojedina vinarija dokazala svoj napredak.
Na kraju, dopustit ćemo i malo sentimentalnosti: ime Bregovita Hrvatska nastalo je u uredu, urednika Kulta Plave Kamenice, prije pet godina, u sklopu razrade vinske hrvatske regionalne podjele briljantnog engleskog marketingaša , pokojnog Tonya Hodgesa, autora projekta Vina Mosaica, Vina Croatica.
Imena vinarija u sve četiri regije navedena su abecednim redom.
Bibich – srednja Dalmacija
Bire – Korčula
Boškinac – Pag
Bura–Mrgudić -Pelješac
Gracin – srednja Dalmacija
Grgić – Pelješac
Krajančić-Korčula
Križ – Pelješac
Korlat – sjeverna Dalmacija
Miloš – Pelješac
Nerica – Korčula
Plenković – Hvar
Stina – Brač
St. Hills – Pelješac i Komarna
Osim ovih vinarija, sudionici ankete još su spominjali Crvika, Kiridžiju, Karamana, Baraku, Rizmana i Tomića
Benvenuti
Clai
Coronica
Damjanić
Degrassi
Fakin
Ipša
Kabola
Kozlović
Laguna
Matošević
Medea
Meneghetti
Radovan
Još su se spominjali Peršurić, Roxanich, Geržinić, Trapan, Cattunar, Tomaz, Piquentum i Franc Arman
Bolfan – Hrvatsko Zagorje
Bodren – Hrvatsko Zagorje
Dvanajščak-Kozol – Međimurje
Korak – Plešivica
Šember – Plešivica
Tomac – Plešivica
Ova je lista najkraća, jer je jedino šest nabrojenih vinarija dobilo više od jednog glasa. Još su se spominjali Cmrečnjak, Antonio Ivančić, Kolarić, Kurtalj, Naprta, Petrač i Vuglec Breg
Jasna Antunović – Erdut
Belje – Baranja
Enjingi – Kutjevo
Galić – Kutjevo
Iločki podrumi – Ilok
Josić – Baranja
Krauthaker – Kutjevo
Mihalj – Kutjevo
Još su se spominjali Zdjelarević, Vinarija Daruvar, Sontacchi, Kalazić, Buhač, Jakobović i Kutjevo d.d.
Premda je Kutjevo najveći proizvođač vina u Slavoniji i u Hrvatskoj, Kult Plave Kamenice nije ga uvrstio u ovu klasifikaciju jer smatramo da je ta svakako iznimno važna vinarija prije dvije i pol godine, svojom reklamiranjem graševine kao idealnog vina za gemište, počinila trajnu i teško popravljivu štetu tržišnoj vrijednosti imidžu najvažnijeg slavonskog vina. Riječ je o stavu redakcije, ne sommeliera koje smo intervjuirali.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.