“Ideja ovog masterclassa bila je da se sudionici u dva dana upoznaju s glavnim španjolskm vinskim regijama, sortama, stilovima i pojedinim kultnim proizvođačima. Čini mi se da u Hrvatskoj španjolska vina nisu dovoljno poznata premda je Španjoska jedan od najvećih, najznačajnijih i stilski najraznolikijih svjetskih vinskih proizvođača,” pričao nam je ovih dana ugledni splitski sommelier Roko Bekavac, koji je u vrijeme održavanja festivala VINOcom u zagrebačkoj Esplanadi organizirao majstorsku radionicu posvećenu španjolskoj vinskoj sceni.
Prvoga dana, u četvrtak 30. studenog, točila su se bijela vina koja stilski variraju od svježih i u Hrvatskoj dobro poznatih albariña, do desetljećima odležavanih otmjenih vina iz Rioje. Drugoga dana u petak 1. studenog, kušala su se velika crna vina od kojih mnoga već dugo na globalnom vinskom tržištu imaju status sličan prestižnim bordeauxima i burgundcima.
Uz dosta spektakularni tasting, gospodin Bekavac pripremio je i iscrpnu prezentaciju o španjolskoj vinskoj industriji. U Španjolskoj se vinova loza uzgaja na 955 tisuća hektara (u Hrvatskoj na nešto više 15 tisuća hektara). Španjolska su vinorodna područja podijeljena na petnaest regija, prvi sustav apelacija DO uveden je 1932. godine, a zadnji je put revidiran prije nekoliko godina. Španjolska vinska klasifikacija poznaje šest stupnjeva; najniži se zove Vino de mesa (stolno vino) a najviši Vino de pago, uveden je 2003. Kao i drugdje u svijetu, stupnjevi klasifikacije ne moraju odražavati stvarnu kvalitetu vina.
Najprepoznatljivija španjolska vinska regija i danas je vjerojatno Rioja, sa 66 tisuća hektara vinograda. Na Vuelta a España točilo se zaista vrlo mnogo izvrsnih vina karakterstičnih za različite španjolske regije i stilove. Posebno moramo istaknuti rose vinarije Lopez de Heredia Viña Tondonia Rosado Gran Reserva iz 2012. godine, kojeg je Robert Parker ocijenio s 96 bodova. Jeste li ikad probali 11 godina stari rose, koji je k tome relativno nedavno došao na tržište? Vjerojatno niste, no Lopez de Heredia svjetski je poznat po vrlo starim bijelim vinima i roseima (iako proizvodi i izvrsna crna) pa se danas na sekundarnom tržištu još mogu pronaći njihova bijela Viña Tondonia iz 1937. godine.
Druga raritetna atrakcija Bekavčeva masterclassa bio je svakako sherry Tradicion Amontillado VORS. Amontillado je jedan od stilova proizvodnje sherryja, a VORS znači da vino mrora biti starije od trideset godina. Ovaj fenomenalni sherry također je dobio 96 Parkerovih bodova. Među manje neobičnim vinima svakako se ističu Dominio de Pingus PSI iz 2020. Telmo Rodriguez Gran Reserva iz 2012. Decendientes de J.Palacios Vila de Corullon iz 2020. kao i San Roman iz iz iste berbe. Bilo bi izuzetno korisno kad bi se u Zagrebu češće održavale stručne vinske radionice poput Bekavčeve Vuelta a España.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.