Ove godine Moët et Chandon, uvjerljivo najveća šampanjska kuća na svijetu , slavi 280 rođendan. U povodu te grandiozne obljetnice Moët et Chandon lansirao je Collection Imperiale No 1, svoj prvi luksuzni šampanjac, cuvee de prestige, poslije osamnaest godina kad se na tržištu pojavio MCIII, projekt koji nije uspio.
Kad kažemo prvi cuvee prestige nakon 18 godina, ne zaboravljamo naravno na Dom Perignon. Međutim, Dom Perignon u ovom je stoljeću postao potpuno samostalna operacija, odvojena od Moët et Chandona gotovo jednako kao što su Krug i Ruinart odvojeni od Moëta. Na Perignonovim etiketama već dvadesetak godina ne piše Moët et Chandon, a DP još od 1947. godine ima zasebnog glavnog enologa.
Strategijom potpune emancipacije Dom Perignona koja je, dakle , uključivala brisanje Moëtova loga s Perignonove etikete, Moët et Chandon ostao je jedna od rijetkih velikih šampanjerija bez luksuznog šampanjca.
Što je, eto, ispravljeno Collection Imperaleom No 1. koji se pojavio na tržištu početkom jeseni. Collection Imperiale No.1 napunjen je u samo 75 tisuća boca, što je kuriozitet za Moët et Chandon, čiji se bazni šampanjac Brut Imperial proizvodi u nevjerojatnih tridesetak milijuna boca godišnje (Dom Perignon je već davno prešao pet milijuna boca).
Imperiale Collection mješavina je sedam berbi bazirana na 2013. (42,5 posto) s dodatkom najboljih ovostoljetnih godišta, uključujući zaista senacionalnu 2008. Collection Imperiale No1. sastoji se od po 40 posto chardonnaya i pinot noira s dodatkom 20 posto pinot meuniera; ovdje treba reći da se pinot meunier ne koristi u Dom Perignonu.
Collection Imperiale vinificiran je kao brut nature, bez dodatka šećera u dosageu, a više od 40 posto cuveea odležavalo e u velikom drvu. Prve su recenzije gotovo euforične; Simon Field Master of Wine napisao je kako je riječ o dubokom, elegantnom, gastronomskom šampanjcu koji se dobro složio čak i s piletinom s bijelim tartufima Yannicka Allenoa, čuvenog pariškog chefa čiji restoran Ledoyen ima tri Michelinove zvjezdice. Field opisuje Collection Imperiale kao osobni stilski iskaz Benoita Goueza, glavnog Moëtova enologa još od 2005. godine, koji je kreirao i Gran Vintage, neobično moćan šampanjac za Moëtove kriterije.
Goueza smo upoznali u Epernayu, 2009. godine: tada nam je rekao da je svjestan svoje dogovornosti za Brut imperial, ali da bi zapravo želio proizvoditi drukčije, individualnije stilizirane šampanjce. Sada se, eto, s Collection Imperiale to i dogodilo. Moët et Chandonov Collection Imperiale No.1 košta oko 200 eura, a prodavat će se u samo šest zemalja: Francuskoj, Velikoj Britaniji, Španjolskoj, Njemačkoj, Italiji i Japanu. Što znači da ga nažalost nećemo vidjeti u hrvatskim restoranima.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.