Britanski trg, jedan od važnijih zagrebačkih trgova, skoro petnaest godina nije imao ni jednu ozbiljniju mesnicu. Plac na Britanskom trgu jednim dijelom funkcionira kao normalna tržnica s voćem i povrćem, a drugim dijelom kao velki antikni dućan na otvorenom.
Cvjećarnice na Britnaskom trgu spadaju među najbolje u Zagrebu. Mala ribarnica u Ilici preko puta cvjećarnica, uspijeva opstati već dvadesetak godina, a relativno nedavno joj se pridružila i Fisheria.
Konzum na uglu Ilice i Britanca ubraja se među bolje manje supermarkete u gradu, dok je ponuda pekarnica, malih deliaktesnih dućana i dućana sa zdravom hranom standardna.
Ali, Britanski trg nije imao nijednu pravu mesnicu još otkako se prije petnaestak godina zatvorila velika mesnica Fiolić, na zapadnoj strani trga. Vlasnik mesne industrije Fiolić bio je, podsjetimo, jedan od suokrivljenika u korupcijskim aferama Ive Sanadera. A Britancu kao i svakom kvartu mesnica je neophodno potrebna. Tim više što u skupim rezidencijalnim ulicama koje se spuštaju na Britanac, Pantovčaku, Zelengaju, Nazorovoj, Kovačićevoj i Tuškancu, uglavnom nema nikakvih trgovina a kamoli mesnica.
Tu je neprirodnu tržišnu prazninu nedavno ispunio The Meat. The Meat je brand koji je postao poznat otvaranjem butikne mesnice u Vlaškoj ulici, u prostoru bivšeg Delikatesa Ivić. The Meatom u Vlaškoj dominiraju komore za suho dozrijevanje govedine, pa je The Meat stekao reputaciju najboljeg gradskog dućana za odležane steakove, uz T Bone u Novinarskom domu.
Međutim, Meatova je ponuda mnogo šira i demorkatskija od odležane govedine. Prošlog smo petka, primjerice, u Meatu u Vlaškoj kupili više od kilogram izvrsne svježe, pred nama samljevene teletine za manje od dvadeset eura. The Meat na Britanskom trgu naglašava baš tu demokratsku stranu brenda.
Velikom izložbenom vitrinom dominira pažljivo, uredno složeno meso različitih žanrova: lungići, marinirani svinjski kotleti, roštiljske kobasice vlastite proizvodnje, lijepa ružičasta teletina, narezana goveđa koljenica, svježi bifteci, minijaturni janjeći kotleti. Tu su i piletina, veći komadi svinjetine i puno vlastitih mesnih prerađevina. Jučer smo probali izvrsnu blago dimljenu kuhanu vratinu u crnom papru.
Na pultu se nalazi daskica s fetama vratine, slanine i kulenakako bi kupci mogli slobodno probati Meatove gotove delikatese.
Nasuprot vitrini s mesom smještene se police sa solidnim izborom vina, vrlo dobrom selekcijom jakih pića, uključujući ginove i novovalne hrvatske rakije, i s privlačnom kolekcijom maslinovih ulja, soli, začina i kondimenata.
Naravno, i Meat na Britancu ima ager sa odležanim steakovima , ali on nije u prvom planu, jer je Meat na Britancu zamišljen kao moderna kvartovska mesnica za što više kupaca, a ne samo za obožavatelje luksuzne govedine.
U Meatu na Britanskom trgu petkom i subotom često se stvaraju gužve što je i normalno, jer The Meat nekoliko tramvajskih i autobusnih stanica uokolo nema baš nikakvu konkurenciju. Ali i da ima, The Meat bi bio uspješan, naprosto zato što prodaje zaista svježe domaće meso (meso dolazi iz Slatine, isključivo iz hrvatskog uzgoja) i zato što izgleda privlačno i čisto: golema većina hrvatskih mesnica i danas više podsjeća na klaonice nego na mesnice.
Utoliko Meatove trgovine značajno dižu kulturu kupnje mesa u Zagrebu i Hrvatskoj.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.