Pandemija i lockdown izazvali su, znamo, masakr na ugostiteljskoj sceni. Negdje 2021. godine govorilo se o više od tisuću zatvorenih lokala u cijeloj Hrvatskoj.
Međutim, poslije lockdowna restoranima je krenulo izvrsno. Usprkos tome, i u proteklih je godinu dana u Zagrebu zatvoreno relativno mnogo restorana.
S jedne strane to je normalno: restoranski je život dinamičan i često ne baš predug. S druge strane, neki zatvoreni restorani naprosto nisu imali dobar koncept, odgovarajuću logistiku ili se nisu mogli izboriti s nedostatkom kompetentne radne snage.
Evo djelomične liste restorana koji su se u Zagrebu zatvorili unatrag godinu dana.
Agava kompetentnog chefa Belizara Miloša nije mogla izdržat pretjeranu komercijalizaciju Tkalčićeve ulice. U današnjoj Tkalčićevoj prolaze isključivo jednostavni restoranski žanrovi, oslonjeni na streeet food i fast food, dok se Miloš u Agavi dulje od deset gofina bavio ozbiljnom gastronomijom.
Meating je bio beskarakterni street food s posve nespecifičnim sadržajem, osim što se pozivao na azijski fusion, kao još nekoliko stotina zagrebačkih restorana. Meating je trajao manje od godinu dana. Na vratima restorana već dugo piše Trajno zatvoeno
Burin u raznim svojim inkarnacijama, pa ni zadnjoj, istarskoj, nije uspio odlučiti želi li biti pravi restoran ili samo mjesto za jednostavne gablece. Osim toga, servis u Burinu bio je neobično neprofesionalan a istarska konoba koja drži više slavonskih nego istarskih vina zaista nema mnogo smisla.
Slon i ljubav bio je iznimno simpatičann poke bar, koji je u svom prvom izdanju u Ilici, plijenio jako ugodnim uređenjem. Imali ste dojam kao da ste ušli u nečiju dnevnu sobu. Drugo izdanje Slona i ljubavi, na Zapadnom kolodvoru, izgledalo je nekako bezlično, kao da ne pripada svojoj okolini. Na obje se lokacije, međutim, vidjelo da se vlasnici Slona i ljubavi baš i ne znaju baviti ugostiteljstvom, a amateri u ovom poslu naječšće završavaju s ključem u bravi.
Juhica je bila načelno dobro zamišljen projekt: autentična dalmatinska konoba s tradicijskim kuhanjem i niskim cijenama svugdje je dobrodošla, a osobito na prometnoj lokaciji na križanju Petrove i Bukovačke. Juhica je, međutim, pukla na nabavi. Restoran katkad nije držao pola jela čije je fotografije ponosno objavljivao na društvenim mrežama, a konobari su nam rekli da se neka od atraktivnijih jela poput pašticade i lovačkog gulaša kuhaju samo vikendom. U taj bi se prostor uskoro trebala useliti Dobra hrana.
Alternativa je od početka imala veliki problem s konceptom; sadržaj restorana koji se zove Alternativa bio je najkonvencionalniji na svijetu, s burgerima, kulenom i pršutom. sad, zašto bi bilo tko išao u alternativni restoran s nealteranativnom hranom? Alteranaiva se zatvorila prije nekoliko dana, a na telefon se nitko ne javlja.
Market se afirmirao kao jednostavni bistro sa široko prihvatljivim cijenama. Neposredno prije zatvaranja, Market je bio vjerojatno najskuplji restoran u kvartu (ne računajući, naravno, Noel) a kvaliteta kuhanja nije opravdavala cijene. Radi se, dakle, o još jednom konceptualnom nesporazumu. Originalni Market u Gundulićevoj i dalje je otvoren.
Cicchetti su se zatvorili i uslijed nesretnih okolnosti. Neko vrijeme, u kasno proljeće, bili su zaista prilično dobri. Sada se u malom kockastom lokalu preko puta Noela otvara Nook Bar chefa Nenada Komesa.
Hemingway preko puta HNK stoji zatvoren već dulje vrijeme, otkako ga je Mario Kovačević prodao Kristijanu Babiću, vlasniku nedavno zapaljenog Minta. No, i u prethodnim je godinama Hemingway, barem kad je riječ o restoranskom dijelu lokala, imao dosta problema: promijenio je valjda desetak koncepata, od francuskog bistroa do pizzerije, pa zaista više nije bilo jasno kome se obraća i što želi prodavati.
Najbolji bosanskohercegovački restoran koji je ikad radio u Zagrebu, doslovno je nestao. Prostor u kojem su se nalazili Mostovi više fizički ne postoji. Nekako nam je žao što vlasnik nije potražio novi lokal gdje bi pokušao obnoviti restoran u kojem se i jedan Ivan Jug učio ugostiteljstvu.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.