Kad se vozite od Zagreba prema Mariboru pa skrenete sjeverno, negdje prije Ptuja, ulazite u Jeruzalemsko-ormoške vinograde. Riječ je o vinskoj regiji Podravlje, koje Hrvati smatraju svojim familijarnim, lako prepoznatljivim područjem. Vina iz Jeruzalema i Ormoža doslovno su se oduvijek prodavala u hrvatskim restoranima, vinotekama i supermarketima.
U vrijeme socijalizma butelje sa žutim etiketama Jeruzalem Ormož, koje je punila ondašnja velika zadruga, bile su možda najbolja vrijednost za novac u hrvatskim trgovinama; za par njemačkih maraka mogli ste dobiti vrlo solidan šipon ili rizling.
Danas, pak, vina s etiketama Jeruzalem Ormož i Seven Numbers, iza kojih stoji obitelj Puklavec, osvajaju hrvatsku restoransku scenu, kao i maloprodaju.
Puklavci su kuću Puklavec Family Wines osnovali 2009. godine. No, to nije bio početak njihova ulaska u svijet vina, nego zapravo njihov veliki povratak na slovensku vinsku scenu. Naime, baš je Martin Puklavec još davne 1934. godine osnovao prvu ozbiljnu jeruzalemsko-ormošku vinariju. Iz nje je poslije Drugoga svjetskog rata nastala gigantska zadruga koja je dominirala slovenskim štajerskim vinogradarstvom u sedamdesetim i osamdesetim godinama prošlog stoljeća.
Prije 12 godina Vladimir Puklavec, uspješni plinski biznismen svjetskog ranga, izravni nasljednik Martina Puklavca, osnovao je novu vinariju skupa s kćerkama Tatjanom i Kristinom.
Ovdje valja reći da je slovenska država u procesu denacionalizacije Pukalvcima vratila originalnu vinariju i vinograde, ali su oni zatim u posao uložili oko trideset milijuna eura. Obitelj Puklavec sada raspolaže s oko 600 hektara vinograda u vlasništvu plus 500 hektara vinograda pod ugovorom s kooperantima. Godišnje pune više od četiri milijuna litara vina, koja se prodaju na brojnim svjetskim tržištima.
Puklavci imaju četiri brenda; Puklavec and Friends, Jeruzalem Ormož, Estate Selection i Seven Numbers. U Hrvatskoj su prisutni sa Jeruzalem Ormožom i Seven Numbers.
Samo devet godina poslije osnivanja/obnavljanja vinarije Puklavci su osvojili čak osam medalja na Decanterovim Svjetskim nagradama, uključujući platinastu za Furmint No. 7 iz serije Seven Numbers. Seven Numbers Furmint, zaista impresivno kompleksan, bio je najbolje ocijenjeno slovensko vino na DWWA 2018. godine.
Vladimir Puklavec, koji je prezentaciju šampionskog Fruminta i drugih svojih vina u Dubravkinom putu vodio na vrlo dobrom hrvatskom jeziku, nekoliko je puta naglašavao prirodnu povezansot Jeruzalema i Ormoža sa sjeverozapadnim hrvatskim kulturnim, vinskim i gastronomskim krugovima, što je, razumljivo, izazvalo buran pljesak publike.
Ovih smo dana probali novija Puklavčeva vina iz linija Jeruzalem Ormož i Seven Numbers. Seven Numbers zaslužuju ozbiljno poštovanje. Seven Numbers kolekcija je vina s posebnih položaja, koja odležavaju u velikim drvenim bačvama. Seven Numbers proizvode se u malim serijama od nekoliko tisuća boca, s ispisanim datumom berbe i potpisom enologa na etiketi.
Sauvignon Blanc, broj 2 u ediciji Seven Numbers, pobran je 23. rujna 2019. godine. Vino ima čvrstu, gotovo električnu, vibrantnu strukturu, vuče na bazgu što j zapravo tipično za jeruzalemske sauvignone, jako je slastan, s dugim herbalno-voćnim završetkom. Zanimljivo je da ovaj Sauvignon ostavlja dojam srednjeg do većeg tijela, premda sadrži samo 12 posto alkohola.
Pinot Grigio iz 2019. godine koji nosi broj 3, sočno je, bogato vino s jakim aromama i okusima bresaka, marelica i krušaka. Riječ je o jednom od najboljih slovenskih sivih pinota, uključujući i klasična vina iz Brda.
Furmint (šipon, pušipel) s kodnim brojem 7 dolazi iz čuvenog vinograda Mali Kog. Furmint je godinu dana stariji od pinota i sauvignona: grožđe za ovo izvrsno vino ubrano je 9. listopada 2018. godine. Furmint Seven Numbers jedan je od najdojmljivijih šipona koje smo uopće probali: u ovom su vinu balansirane arome bijelog cvijeća, citrusa i jabuka, s delikatnim voćnim okusima i snažnim tijelom koje odražava karakter vrlo zrelog voća . Upravo je smiješno da se Puklalvčev Furmint No.7 može kupiti za manje od 100 kuna (na Moments.hr košta 85 kuna). Ovo zaista posebno vino, s obzirom na cijenu, treba kupovati na sanduke a ne na boce.
U seriji Seven Numbers nalaze se još dva slatka vina koja ovom prigodom nismo probali, kao i vrlo dobar pjenušac proizveden tradicionalnom metodom od crnog pinota, chardonnaya i šipona. Pjenušac nosi oznaku 8, a lani je na Decanterovim Svjetskim nagradama osvojio srebrnu medalju.
Vina s etiketom Jeruzalem Ormož jednostavnija su i komunikativnija od Seven Numbers. Ona su svježa, aromatična, čista i lakopitka. Osobito nam se dopada poluslatki cuvee traminca i žutog muškata, koji intenzivno miriše po grožđu i ružama i odlično se slaže s voćnim desertima poput štrudla s trešnjama ili višnjama, sladoleda od jagoda ili pavlove s malinama.
Pod brendom Jeruzalem Ormož puni se čitav niz monosortnih vina od šipona do chardonnaya, osvježavajuće kupaže poput kombinacije sivog pinota i sauvignona, kao i šarmantni rose.
Zanimljivo je da etiketu Jeruzalem Ormož nosi i niz pjenušaca, uključujući atraktivno dizajnirani muškatni Art Edition. Sva ova vina predstavljaju nevjerojatnu vrijednost za novac: većina buteljki sa žutom etiketom košta oko 40 kuna, pjenušci između 45 i 60, a raskošni slatki cuvee traminca i muškata od 75 do 80 kuna. Vina Puklavec poučan su primjer masovne proizvodnje koja donosi veoma dobre do vrhunske rezultate.
Seven Numbers Brut no 8 gazpacho, kozice, riblji carpaccio, sushi s bijelom ribom
Seven Numbers Sauvignon no 2. šparoge, mahune, blitva, sushi s bijelom ribom, piletina na roštilju, pasta s kozicama, pasta sa školjkama, klasični rižoto, mladi kozji i kravlji sirevi
Seven Numbers Furmint, No. 7 poke, curry, bijela riba na gradelama, veliki rakovi, teletina, štrukle
Seven numbers Pinot Grigio, No. 3 veća bijela riba, hobotnice, lignje, tempura, jakovske kapice, jela poput parmigiane, teleći kotleti, svinjski kotleti, lungići,
Jeruzalem Ormož, Traminec i Rumeni muškat voćne pite i savijače, cheesecake, pannacotta, liči, mango
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.