Industrija craft ginova ne da se ne usporava već raste i brže nego prije nekoliko godina kad je sve počelo. Gin nije komplicirano piće, i razlika na tržištu ne traži se u finesama nego u originalnosti i brendiranju. Upravo na tome razvila se posebna sekundarna niša ekscentričnih ginova. Nije riječ samo o prodajnom triku. Neočekivani aromati nisu jedini adut ovih ginova. Korištenje aromata poput čajeva, hmelja, tartufa ili algi toliko mijenja karakter gina i zahtjeve proizvodnje, da destileri pokušavajući dobiti nove okuse nerijetko moraju inovirati i proizvodnju i tako umijeće destiliranja guraju naprijed. Evo nekih od najinovativnijih i najneobičnijih ginova svih vremena.
Posveta Istoku, Drumshanbov Gunpowder Gin destilira se sa sporo sušenim gunpowder čajem. Ovaj čaj ime je dobio zbog izgleda, jer se radi rolanjem zelenog čaja u kuglice koje podsjećaju na sačmu. Gunpowder čaj ima elegantan okus i izrazito je osvježavajuć i zapravo je perfektan aromat za gin. Osim čaja, Gunpowder gin se aromatizira s tri vrte citrusa – grejpom, limunom i kvragovom limetom te makedonskom borovicom.
Zovu ga jednim od rijetkih pravih velških ginova. Destileriju Dà Mhìle 1992. je osnovala mala grupa farmera posvećena organskom uzgoju. Njihova pića postala su poznata po odmjerenom stilu, emotivnosti i originalnosti. Vrijednosti osnivača odražavaju se u svemu. Dà Mhìle na galskom znači dvije tisuće, jer destilerija je osnovana s fokusom na budućnost, inspirirana tadašnjim Springbankovim projektom prvoga potpuno organskog whiskyja. Lista specifičnosti ove destilerije tu nipošto ne završava. A važno mjesto na njoj zauzima upravo Seaweed Gin.
Punim imenom Organic Seaweed Farmhouse Botanical Gin, ovaj izrazito slani gin infuziran je algama s obala grada Newquaya u Cornwallu i dizajniran za pairing s ribom i školjkama. Ideju su dobili 2013. kad su na svojoj farmi napravili sir s algama koji se kupcima jako svidio. Tome su dodali elemente Laver Breada, povijesnog velškog jela i staru šalu da su alge velški kavijar, i počeli eksperimentirati. Da bi dobili autentični morski okus morali su značajno smanjiti količinu aromata. Odabrali su samo bilje i začine koji asociraju na ribu i školjke i dobro zaokružili bazni gin kako bi ga mogli akcentirati algama. Gin nakon destilacije tri tjedna infuziraju algama kako bi dobio morske okuse i zelenkastu boju, a onda prolazi trostruku filtraciju i buteljira se na 42% ABV.
Destilerija Cambridge s puno stila spaja ekscentrične ideje i starinsku englesku eleganciju. Njihov vizionarski gin s mravima, koji su proizveli u suradnji s Nordic Food Labom, 2015. je službeno proglašen najinovativnijim ginom na svijetu. Bio je to prvi gin na svijetu destiliran s kukcima. Svaka boca sadrži esenciju dobivenu od 62 velika crvena šumska mrava (Formica rufa) destiliranu s ručno branom divljom borovicom, koprivom, blaženkom (Geum urbanum). Citrusne note ginu daju destilirani mravi. Svaka boca etiketira se ručno i ispisuje na Cambridgeovoj pisaćoj mašini iz 1924. godine. Uz gin prodaju i bočicu s čistim destiltom mrava koji se u gin i koktele može dodavati pipetom radi pojačavanja citrusnih nota.
Joše jedna bravura Cambridge destilerije. Dok je Anty Gin bio prvi svjetski gin destiliran s kukcima, Truffle Gin promoviran je kao prvi dižestivni gin. Osnivači destilerije na ideju za Truffle Gin došli su na jednoj večeri, na kojoj su im dali listu pića bez ijednog bijelog destilata. Odlučili su proizvesti najluksuzniji mogući gin i logičan izbor za aromate bili su skupocjeni bijeli tartufi iz Albe. Izazov je bio destilirati gin a sačuvati delikatne okuse bijelog tartufa. Pokušavajući riješiti taj problem, u Cambridgeu su napravili gin toliko dubok, kompleksan i balansiran da ljudi kažu kako im stvara osjećaj da piju odležani destilat. Prije tri godine Truffle Gin pobijedio je na Luxury Spirits Mastersu u Ultra Premium kategoriji. Naravno, ovaj gin pije se sam.
Opisuju ga kao gin koji plače za ledom i tankom ploškom naranče. Cocoa Gin poseban je po tome što su ga proizveli specijalisti za čokoladu, logikom čokolatijerskog pairinga. Kakao mu daje dubinu i tamni tostirani okus, borovica i korijander visoke glavne note, kora naranče i grejpa svježinu. Ozbiljan kandidat za ozbiljan Martini, ali i neobične Gin&Tonice s kockicom tamne čokolade.
Eden Mill je destilerija s mentalitetom i senzibilitetom craft pivovare. Njihov tim već šest godina uspješno ispunjava očekivanja koje publika pred njih stavlja kao pred prvi škotski hibrid destilerije i pivovare, koja proizvodi pivo, whiskyj i gin.
Proizvode uglavnom male batcheve i ograničene serija, u koje hvataju okuse i atmosferu svoga kraja St. Andrewsa. Kao i mnogi craft pivari, ne traže jedan potpisni okus, nego eksperimentiraju s morskim travama, divljim biljem, šumskim bobicama i vezama s pivom, koristeći parnu infuziju, i vrijednosti a ne recepte. Hop Gin je njihov prvi proizvod i jedan od prvih britanskih hmeljnih ginova. Rade ga s australskim Galaxy hmeljem koji se nakon destilacije još namače u ginu i daje mu žućkastu boju, još jedan jaki statement destilera. Iako je ovakvo namakanje aromata bez dodatne destilacije stigmatizirano kao tehnika za drugorazredne ginove, Hop Gin do danas je jedno od najpopularnijih pića Eden Milla i njegov core proizvod.
Cream Gin je rezultat suradnje trgovine Master of Malt i londonskog bara The Worship Street Whistling Shop. Ime ne vara, ovaj se gin zaista radi s maceriranim vrhnjem. Prvi put je destiliran 2012. godine prema ideji Ryana Chetiyawardane, koji je nakon toga napustio Whistlin Shop da bi utemeljio The White Lyan (ostalo je povijest). Chetiyawardana za gin od vrhnja doznao iz starih ilustracija iz 18. stoljeća, gdje se Cream Gin spominje kao jedno od najpopularnijih pića uz Old Tom Gin. Istraživanjem su utvrdili da se Cream Gin najvjerojatnije dobivao miješanjem vrhnja i šećera u gin kako bi se smekšali i zaokružili žestoki okusi alkohola. U 18. stoljeću umijeće destilacije još nije bilo usavršeno.
U laboratoriju The Worship Street Whistling Shopa cream gin su prvo radili kao pripravak za svoje koktele, no Fluid Movement, utjecajni britanski kolektiv barmena i vlasnika barova, nagovorio ih je da Cream Gin destiliraju i brendiraju kao zasebni proizvod. Umjesto da vrhnje miješaju u gotovi gin, maceriraju ga u citrusnom ginu napravljenom samo za tu svrhu. Nakon hladne destilacije u vakuumu, destilat vrhnja koriste kao bilo koji drugi aromat u ginu. Najvažnija stvar u procesu je to što ne kuhaju vrhnje. Tako sprečavaju loše arome zagorenog mlijeka i čuvaju bogatu mliječnu teksturu, arome i slatkaste okuse vrhnja. Cream Gin sustavno dobiva izvrsne recenzije.
Jinzu je gin sa škotskim karakterom, japanskim okusima i ženskom dušom. Prije sedam godina barmenica Dee Davis u Škotskoj ga je kreirala za Diageo. Jinzu je najavio dva nova trenda: hibridna žestoka pića (napravljen je s Junmai sakeom) i japanske ginove, koji spadaju među najsuzdržanija i najelegantnija pića na tržištu. Jinzu je toliko eteričan da se čini kako od gina zadržava samo ideju unatoč jasnoj pristunosti borovice i korijandera, dok karakter i eleganciju u potpunosti duguje sakeu, a šarm yuzuu i trešnjinom cvijetu.
Poetic License Distillery neobične ginove izbacuje kao na traci. Osebujnost ovog gina je u njegovu imenu i okusu. Proizvodnja je klasična, skoro staromodna. Pečena jabuka u ginu znači da su macerat jabuke s cimetom i drugim slatkim začinima destilirali tako da podsjeća na Old Tom, a aromatiziranje slanim karamelom dalo je aftertaste koji podsjeća na karamelizirane jabuke.
Škotska destilerija gina Pickering’s iz Edinburga, gin od prokulica destilirala je kao svoj božićni okus 2019. Kažu da su “ispunili božićnu sudbinu 10 tisuća zaboravljenih prokulica iz Pertshirea.”Znamo da možda zvuči ludo, ali ovo skromno malo zelje dalo je iznenađujuće lagan i mekan gin s orašastim notama, idealan za koktele,” napisali su na Instagramu. Pickering’s svake godine izbacuje nove okuse za liniju Festively Flavoured Gin Baubles, ukrase za bor napunjene ginom.
U londonskom lancu ribljih restorana Wright Brothers razmišljali su mogu li kamenice posluživati na održiviji način. Odlučili su reciklirati školjke koristeći ih za proizvodnju gina s okusom školjki i algi. Ne koriste smo školjke iz svojih restorana, nego i one s irskog uzgajališta kamenica Carlingford. Školjke prvo stavljaju na hladnu maceraciju pa onda destiliraju. Okus obogaćuju fukusom (mjehurasti bračić) hladnomorskom algom koja se smatra jednom od najzdravijih, borovicom i koricom limuna iz Amalfija. Wright Brothers već su ranije eksperimentirali s ginovima kroz ideju održivosti, radili su gin od purećih prsa i gin za Gin&Tonic s pivskim postotkom alkohola. Half Shell gin opisuju kao mineralan, slankast, s notama ružičastog papra na finišu.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.