Tržište malt whiskyja toliko brzo raste da najugledniji široko dostupni brendovi, poput Lagavulina ili Laphroaiga, više ne stižu odležavati dovoljno maltova, pa su uveli izdanja bez oznake starosti ili whiskyje koji dozrijevaju upola kraće (Lagavulin, iz klasičnu šesnaesticu prodaje i dvanaesticu i osmicu).
Cijene konstantno rastu, pa tako Lagavulin 16 u našim trgovinama košta između 550 i 700 kuna. Cijene rijetkih starih maltova na aukcijama dosežu više desetaka tisuća eura, a neke boce postižu šestoznamenkaste cifre. Na prezentacijama whiskyja vole vam reći kako je vrijeme onaj glavni, X faktor u oblikovanju dobrog malta. Nažalost, osim vremena tu je i karamelna boja E 150.
E 150 je aditiv koji se dobiva termičkom obradom raznih šećernih baza poput kukuruznog sirupa, i koji se masovno dodaje u umake od soje, bezalkoholna pića, ali i u vaš omiljeni malt whisky, premda će vam se svaki proizvođač malta zakleti da koristi samo maltirani ječam, vodu, kvasce i eventualno treset.
U stvarnosti, svi veliki brendovi osim Macallana i Ardbega, za bar neke svoje whiskyje upotrebljavaju karamel, a većina širokopoznatih brendova stavlja E 150 u sva svoja punjenja. Karamel se koristi da bi stabilizirao boju whiskyja. Karamel E 150 dodaje se i u Lagavulin i u Laphroaig i u Bowmore, i tako dalje….
Lani smo, za vrijeme odležavanja odličnog sajma Whisky Leaks, o karamelizaciji razgovarali s Angusom McRaildom, škotskim konzultantom i whisky kritičarom. Gospodin McRaild rekao nam je kako je karamelizacija nešto najgore što se dešava u industriji whiskyja. On smatra da karamelizacija opasno prijeti imidžu i tržišnom položaju malta, da je potpuno nepotrebna i da se radi o rutinskoj politici velikih korporacija koje kontroliraju većinu brendova, i koje zapravo ne žele unapređivati kvalitetu i autentičnost maltova. Evo abecedne liste najpoznatijih karameliziranih škotskih malt whiskyja.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.