Kult plave kamenice - logotip
Sve što stvarno trebate znati o gastronomiji
Divider Text

U beogradskoj Pietri, najbolje rangiranoj srpskoj pizzeriji u Europi, jeli smo pizzu s blagvama i smrčcima

Beogradska scena ambicioznih pizzerija kao da je odjednom eksplodirala, što su nam potvrdili gotovo svi sugovornici u gradu. Svi žele napraviti što bolju napoletanu, što kreativniju, u što hipsterskijem ambijentu, s naglaskom na pićima i znanju o tijestu.

Pa nije ni čudo što nagrade samo pristižu, a Beograd je postao regionalno središte pizze. Beograd i njegovi stanovnici oduvijek imaju simpatije prema talijanskoj kulturi, pogotovo kuhinji. Prošle smo godine posjetili vrlo dobru Majstor i Margaritu u centru grada koja nam se svidjela zbog odličnog tijesta i prilično kreativnih nadjeva.

Pietru smo nažalost propustili, pa smo ove godine odlučili ispraviti propust. Pietra je ove godine najbolje plasirana beogradska pizzerija prema 50 Top Pizza na visokom 32. mjestu. U Pietru smo stigli kasno navečer, u atrij stambenih zgrada u blizini pravnog fakulteta što ju čini iznimno dinamičnom i energičnom.

Izbor pizza se dijeli na bijele i crvene, u svakoj kategoriji je sedam ili osam različitih vrsta, a imaju i STG dio jelovnika s posebno kategoriziranim napoletanama, s nešto skupljim nadjevima poput tartufa. Zapravo nam se najviše svidjela pizza s gljivama nazvana jednostavno Funghi, koja dolazi sa vrganjima, lisičarkama, smrčcima i blagvama (koje se Hrvatskoj ne smiju prodavati). 

Ovakav izbor gljiva na jednoj pizzi nas je iskreno razveselio pa smo očekivali veliko gastronomsko iskustvo koje se međutim, nije dogodilo. Količina i ukus gljiva na Pietrinoj pizzi zaista nije zadovoljavao visoke standarde. Pomalo bezokusne gljive nisu podigle pizzu na višu razinu. Što je iznimna šteta s ozbirom na arsenal gljiva s kojim Pietra očito raspolaže.


Tijesto i pizza bili su već nešto bolji, iako bi i tu moglo doći do određenih poboljšanja. Pietra ne priprema superpopularne napoletane s visokim rubovima, već naginju nešto klasičnijem pristupu tijestu sa nešto tanjim rubovima. Što je sve u redu, ali pizzi je nedostajalo prozračnosti i a tijestu okusa. Ostali sastojci su uglavnom funkcionirali. U Pietru smo ušli s visokim očekivanjima pogotovo nakon prošlogodišnjih dobrih iskustava u drugoj visokorangiranoj beogradskoj pizzeriji, ali smo izašli nekako razočarani. Za pojmove najboljih zagrebačkih i istarskih pizza, Pietrina je prosječna.

Ono gdje Pietra apsolutno nije razočarala već debelo nadmašila očekivanja su kokteli. Imali smo vremena za samo jedan koktel pa smo odabrali Tekilu gerilu koji sadrži tequilu, bazgu, fermentirani ananas i limetu. Ovaj koktel je bio apsolutno fantastičan i najbolji dio posjeta Pietri, sa zabavnim zadimljenim notama, cvjetnim okusima i bogatog tijela.

Da smo kojim slučajem imali više vremena ostali bi još satima na Pietrinoj terasi i istraživali kartu koktela koja izgleda široka i ambiciozna. Uz sve to kokteli u jednom od popularnijih lokala u Beogradu nisu ni skupi. Naša tekila gerila stoji ravno sedam i pol eura. Zajedno s pizzom račun smo platili otprilike 18 eura. Što u nekim hrvatskim mjestima može biti cijena jedne obične Margherite. 

PODIJELI
Plava
Sve sto stvarno trebate znati o gastronomiji
Sve što stvarno trebate znati o gastronomiji

Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.