Kao što smo konstatirali prije nekoliko tjedna, Zagreb više definitivno nije središte hrvatskog fine dininga. Što znači da je važno definirati novi poredak najrelevantnijih hrvatskih gastronomskih destinacija. U poredak za 2024. nismo uvrstili samo pojedine gradove nego određene, geografski vrlo bliske i povezane zone jer mislimo da zoniranje daje točniji pregled stvarnih gastronomskih potencijala pojedinog grada i njegove okolice. Evo, dakle, pet najvažnijih gastronomskih restoranskih zona u Hrvatskoj za 2024.godinu.
Rovinj je s dva restorana koji drže Michelinove zvjezdice (Agli Amici, Monte) i jednim koji još nema zvjezdicu ali zaslužuje dvije (Cap Aureo) neprijeporna hrvatska gastronomska metropola. Rovinj ima i nekoliko vrlo dobrih bistroa, poput Ria, par privlačnih konoba kao što su Jure i Kantinon, klasični riblji Giannino, Tekku kao najbolji hrvatski japanski restoran, dok u Limskom kanalu, velikom uzgajalištu školjki, već desetljećima radi Viking s perfektnom svježom ribom, škampima, velikim rakovima i katkad najvećim kamenicama u Hrvatskoj. Rovinj nažalost još nema vrhunsku pizzeriju, steakhouse i slastičarnu, ali zagrebački Al Dente za iduću sezonu planira veliko otvorenje u Rovinju. Većina restorana na Rivi nažalost još spada u donju klasi turističkog kuhanja.
Ukupni broj fine dining restorana u Zagrebu u zadnje se dvije godine prepolovio, a po jednu od dvije Michelinove zvjezdice zagrebačkog područja treba ići na Plešivicu kod Bernarda Koraka, što u proljeće i ljeto nije loše, naprotiv. Srećom, restorani srednjeg ranga stalno dižu kvalitetu kuhanja, nacionalna se kuhinja oporavila kroz Tač i Vinodol, a Novovalni restorani poput Bekala mogli bi postati zametak jako uzbudljivog i široko dostupnog trenda. Osim toga, Zagreb se može pohvaliti najboljim gastrotainmentom, burgerima i pizzama u Hrvatskoj.
Rijeka je unatrag tri godine zahvaljujući Nebu, Hiddenu i odličnoj vinoteci Wine & Co prvi put zakoračila na gastronomsku kartu Hrvatske. Nažalost, poslije odlaska Denija Srdoča blago smo skeptični prema Nebu, a još više prema gastronomskim namjerama vlasnika riječkog Hiltona u kojem se Nebo nalazi. Opatijska rivijera pak ima valjda najpouzdaniju postavu ozbiljno dobrih restorana u Hrvatskoj: od Johnsona i Zijavice, preko Ganeuma do Navisa i Plavog podruma, najboljeg opatijskog restorana. Zanima nas kako će ove godine izgledati Ikadorov Nobilion i kako će startati opatijski Hilton, koji nije povezan s riječkim Hiltonom. Opatijski bi se Hilton trebao otvoriti u travnju, s dosta inteligentnim gastronomskim programom.
Pelegrini je, naravno, trajno ucrtao Šibenik na listu najvažnijih hrvatskih gastronomskih destinacija. U zaleđu Šibenika radi nekoliko veoma dobrih konoba na čelu s legendarnom Konobom Vinko. U vinariji Bibich ozbiljno se dobro kuha, no Šibeniku kronično nedostaje vrhunski riblji restoran. S druge strane, Murter s Konobom Boba i Kornati, zona su s najviše vrhunskih ribljih restorana u Hrvatskoj, uz istarski Novigrad.
Do lani Poreč ne bi završio na listi poput ove. Međutim, Miramare by Fratelli Cerea toliko je izvrstan restoran da je, eto, Poreč sada teško zaobići. Osim braće Cerea, u Poreču svakako valja spomenuti fine dining restoran Spinnaker koji se upravo preuređuje, cheese i wine bar Barolin i Casu Manzolin vinske obitelji Poletti, koja ima možda najljepšu unutarnju terasu u tom lijepom povijesnom gradu kojim, nažalost, još dominiraju drugorazredne turističke gostionice. U obližnjem Novigradu pak godinama briljiraju Marina i Damir&Ornella, dva restorana koja spadaju među najbolje kreativne riblje restorane u Hrvatskoj. Tu su i uvijek izvrsni Čok i lani otvoreni sushi bar Nomu. Brtoniglu je pak nemoguće zaobići, osobito u sezoni tartufa, zbog najboljeg hrvatskog tartufarskog restorana San Rocca.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.