Kult plave kamenice - logotip
Sve što stvarno trebate znati o gastronomiji
Divider Text

LAST MINUTE SHOPPING Kako je zagrebačka Dubravica uspjela napraviti bolje uskršnje colombe od mnogih talijanskih

U zagrebačkim supermarketima vlada kaos uskršnjeg shoppinga. Ako vam se ne da stajati u redovima pred blagajnama, iskoristite višegodišnje iskustvo mnogih kupaca i kupite sve gotovo u zadnji čas. Fokusirajte se na tržnice i manje zanatske trgovine, neke od kojih vam mogu i dostaviti što trebate. Bit će nešto skuplje, ali dobit ćete bolje proizvode i stres praznične kupovine vrlo vjerojatno pretvoriti u užitak. U idućih nekoliko članaka donosimo svoje favorite za ovogodišnji uskršnji last minute shopping.


Nakon što je panettone zadnjih postao dio hrvatskih božićnih običaja, svoje mjesto na prazničnim stolovima polako pronalazi još jedan talijanski specijalitet, uskršnja colomba. Talijani su majstori u stvaranju tradicija, lažnih i stvarnih. Uskršnja colomba je negdje između.

Colomba nije neki višestoljetni izum talijanskog gastronomskog genija. Nastala je, rekli bismo današnjim riječnikom, zbog excela, kao čistokrvni industrijski proizvod. Negdje 1930-tih godina u Milanu,  obitelj Motta, vlasnici tada najvažnije tvornice panettonea, razmišljali su kako da riješe problem iskoristivosti kapaciteta.

Nakon što bi prošla božićna sezona panettonea, strojevi bi im stajali. Trebali su novi proizvod koji se može proizvesti tehnologijom koju su imali. Njihov direktor Dino Villani došao je na izvrsnu ideju: napraviti uskršnju slasticu jer još se samo za Uskrs hrana tako dobro prodaje kao za Božić, i to od istih sastojaka s kojima rade panettone. Promijenili su samo oblik i dodali drukčiju glazuru, s bademima. Oblik golubice odabrali su kao katolički simbol mira, novog života i Duha svetoga i tako je nastala uskršnja colomba.

Bez obzira na genezu, colomba je tako dobro prihvaćena da je danas autentični dio uskršnje tradicije koja se širi daleko izvan Italije. I bez obzira na činjenicu da je izvorno industrijski proizvod, colomba se danas prodaje u stotinama zanatskih varijanti, izrađenih ručno i s vrhunskim sastojcima. Ipak, s obzirom da praktički donedavno u Hrvatskoj nije postojalo ozbiljno zanatsko pekarstvo a i slatičarstvo se još muči, činjenica da jednu od najboljih colombi koje smo ikad jeli kupujemo u Hrvatskoj, iz hrvatske proizvodnje, graniči s manjim biblijskim čudom.  Riječ je, naravno, o colombi pekarnice Dubravica. 

Dubravica već godinama intenzivno razvija svoju visoku liniju proizvoda. Njihovi panettone i colomba, poboljšavaju se iz godine u godinu. Učili su od jednog od najvećih majstora, Andree Tortore. Bio je to, kako su nam tada pričali, mukotrpan proces. Morali su oformiti tim pekara koji će se posvetiti samo panettoneu, putovati u Italiju, Tortora je dolaziti u Hrvatsku, značajno investirati u manufakturu i nabavu najboljih sastojaka, i pritom razviti svaki detalj procesa da bi dobili vrhunski zanatski panettone kakav se prodaje u najboljim talijanskim slastičarnicama. Taj razvoj značio je mjesece eksperimentiranja, finog podešavanja, bacanja batcheva i neprekidnog, upornog učenja. Rezultati su senzacionalni. Dubravičin tim danas sam proizvodi panettone po najstrožim talijanskim standardima, a znanja i tehnike koje su razvili s panettoneom zadnjih nekoliko godina koriste i za novi proizvod, uskršnju colombu.

Dubravica radi tri vrste colombi, tradicionalnu s narančom, čokoladnu i colombu s giandujom i marelicom. Dubravičine colombe su perfektnog oblika i proporcija, bademi su superpremium, kad otvorite pakiranje colomba zamiriše cijelu kuću, tijesto je tehnički besprijekorno, pravilno fermentirano, puno svježih okusa jaja, maslaca, vanilije i citrusa.

Colombe se lako i uredno režu bez mrvljenja, tijesto se lijepo razdvaja, meko je i sočno. Naš favorit i ove godine je klasična colomba, jer najbolje ističe preciznost i kvalitetu izrade. Kandirana narančina korica je meka i intenzivno miriše, bademi na glazuri fenomenalni, tijesto toliko ukusno da nema šanse da se zadržimo na jednom komadu. Rad koji Dubravičin proizvodni tim na čelu s Krunoslavom Mikelecom ulaže u vrhunsko pekarstvo i slastičarstvo, a posebno njihovi sjajni rezultati, pokazuju da u Hrvatskoj gastronomiji, ako želite učiti i savjesno profesionalno raditi, nemate prepreka u postizanju vrhunskih međunarodnih rezultata. Toplo preporučujemo.

 Sve tri vrste Dubravičine colombe dolaze u težini od 750 grama, vrijednost za novac je izvrsna. Klasična colomba košćta 27,00 eura, marelica i gianduja 28,00 eura a colomba s tri vrste čokolade 29,00 eura. Svake godine rade se u ograničenim serijama, po 400 komada, pa se prodaju samo u određenim trgovinama. Ove godine možete ih kupiti u Gajevoj, Point centru,  na Autobusnom kolodvoru,  u Pothodniku, u City Centru East, Pothodniku, Španskom, Avenue mallu, Maksimirskoj, Selskoj, na tržnici u Gajnicama, u Marlesu Zaprešić i u West gateu u Zaprešiću.

PODIJELI
Plava
Sve sto stvarno trebate znati o gastronomiji
Sve što stvarno trebate znati o gastronomiji

Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.