Kult plave kamenice - logotip
Sve što stvarno trebate znati o gastronomiji
Divider Text

VLASNICI DUBROVAČKOG HOLY BUREKA Zagrebački Burek Lab prekopirao je naš koncept i neovlašteno koristi naše fotografije

U subotu popodne, dan nakon objave članka o novom zagrebačkom lokalu Burek Lab, redakciju Kulta Plave Kamenice kontaktirali su osnivači i vlasnici dubrovačkog Holy Bureka. Holy Burek je jedan od popularnijih dubrovačkih street food lokala, koji su 2021. otvorili Sedat Fetahi i Anna Slabovska. U sezoni se pred Holy Burekom stvaraju redovi turista, pojavili su se  i u nekoliko međunarodnih gastronomskih emisija, među ostalim u Amazonovom serijalu The World Cook s Fredom Siriexom i Emmom Willis.

U četiri godine koliko radi, Holy Burek je postao i franšiza, koja se upravo proširila u Pariz (trenutno su u soft openingu, službeno otvorenje je početkom veljače), a do kraja godine se otvaraju na Bayside Marketplaceu u Maimiju, na Stripu u Las Vegasu i u New Yorku. Holy Burek u Dubaiju koji je otvoren u siječnju 2023. godine, vode osnivači Ana i Sedat Fetahi, koji su i jedini vlasnici franšize. 

Fetahi su reagirali na članak o zagrebačkom Burek Labu jer ih je, tvrde, revoltiralo što je taj projekt prekopirao njihov koncept. “Nemamo ništa protiv da netko odabere sličan koncept, ali ogorčeni smo ovom razinom kopiranja,” rekao nam je Sedat Fetahi, “Burek Lab je kopirao naše forme, pakiranja, čak su i neke fotografije na njihovoj web stranici fotografije koje sam ja osobno snimio kad smo prije četiri godine otvorili u Dubrovniku i objavio na našem Instagram profilu. Ponavljam, kopiranje ideja nije ništa čudno u našem poslu, ali ići toliko daleko da kopiraju brending i još objave naše fotografije na svojim stranicama, mislim da to nije fer i da pokazuje neozbiljnost ljudi koji vode Burek Lab.”

Kuhinja Holy Bureka

Holy Burek i Burek Lab prodaju bureke u obliku štapića, gotovo jednako pakirane, s okusima koji se ugrubo mogu podijeliti na klasične, inovativne i slatke. Holy Burek prodaje bureke od sira, sira sa špinatom, teletine i piletine s krumpirom te sezonski burek od poriluka i slatke bureke prilagođene lokacijama: datulje i kremu u Dubaiju, jabuku s cimetom u Parizu, slatki sir s guavom u Miamiju. Sve se od nule, počevši s tijestom, radi u njihovim lokalima. Zagrebački Burek Lab, koji također naglašava da sam razvlači svoje tijesto, ima puno više okusa i neobičnija punjenja, poput trgane svinjetine, bureka s tartufatom i slatkog bureka s Nutellom. Bureci su u oba lokala gotovo isto pakirani i vrlo slično izgledaju.

Burek Lab

Holy Burek je svoj žig zaštitio u cijelom svijetu. “Riječ je o kompliciranoj, dugotrajnoj i skupoj proceduri,” kažu, “Ovakav način prodaje bureka nismo vidjeli nigdje, to je naša ideja koju smo pretočili u Holy Burek. Mi smo vlasnici brenda, koncepta i svega što je vezao uz ovu inovativnu formu poslovanja, uključujući i izgled i pakiranja. Na Holy Bureku i franšizi radimo već gotovo pet godina i zapanjeni smo da nas je netko baš toliko detaljno kopirao,” kažu Slabovska i Fetahi. U subotu smo o ovom slučaju kontaktirali Burek Lab, njihov odgovor objavit ćemo čim ga dobijemo. 

Plava
Sve sto stvarno trebate znati o gastronomiji
Sve što stvarno trebate znati o gastronomiji

Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.