Kult plave kamenice - logotip
Sve što stvarno trebate znati o gastronomiji
Divider Text

Znate li što su difosfati, trifosfati, dekstroza, karagenan, natrijev izoaskorbat, natrijevi citrati, arome dima i natrijev nitrit? Svi su to sastojci kranjske kobasice

grill-kobasice

Sezona je roštilja, a televizije i portali preplavljeni su reklamama za različita mesa koja bi se, navodno, trebala peći na roštilju. Tako smo naišli na više reklama za razne vrste kobasica, premda kobasice nekako više povezujemo s Adventom a ne s ljetnim roštiljanjem. Stoga smo provjerili od čega se sastoje neke popularne industrijske kobasice.

Evo što piše na deklaraciji Podravkine Kranjske kobasice: svinjsko meso 84%, voda, kuhinjska sol, škrob, stabilizatori (difosfati, trifosfati), natrijev izoaskorbat, natrijevi citrati, začini i ekstrakti začina, svinjske bjelančevine, biljni ekstrakti, arome, arome dima, natrijev nitrit. Može sadržavati soju. A evo što piše na deklaraciji za PIK-ove Roštiljske kobasice: svinjsko meso 82%, voda, sol, kalijev klor, začini i ekstrakti začina, arome, biljna vlakna, regulatori kiselosti E326 i E451, stabilizatori E450 i E452, dekstroza, antioksidans E301, konzervans E250, jestivi ovitak od goveđeg kolagena.

Zanimljivo je da PIK tvrdi da njegova roštilj kobasica ne sadrži umjetne boje, premda je jedna od funkcija broja E250 u prehrambenoj industriji upravo bojanje mesa. E250 je natrijev nitrit, kemijski spoj koji se počeo masovno upotrebljavati u prehrambenoj industriji prije više od 100 godina. E250 je konzervans koji suhomesnatim proizvodima daje onu privlačnu crvenkastu boju.

Zanimljivo je i da je Podravka odlučila deklarirati svoje sastojke njihovim “pravim” imenima (difosfati, trifosfati, natrijev nitrit), dok je PIK optirao za famozne E-brojeve. U stvarnosti su oba proizvoda koja vam ovih dana preporučuju za roštilj, veliki skup E-brojeva umiješanih u meso relativno visokog postotka masnoće (21 do 23 grama na 100 grama kobasice). Nigdje se ne spominje od kojih se dijelova mesa proizvode ove kobasice, pa valja pretpostaviti da se radi o nečemu što bi moglo biti slično zloglasnim dijelovima svinjetine koji završavaju u pašteti. Zanimljivo je, naposljetku, da natrijev nitrit na temperaturama višim od 130 stupnjeva može postati kancerogen, pa ne bi bilo loše da svoje kobasice pečete na hladnijim dijelovima roštilja, dugo i polako.

No, svakako je najvažnije još jednom istaknuti da nitko tko zaista voli hranu i barem minimalno pazi što jede ne bi trebao kupovati jeftine industrijske proizvode od mljevenog mesa, jer nikad neće doznati što je zapravo pojeo – osim milijun E-brojeva i puno umjetnih aroma u dosta masnoće.

PODIJELI
Plava
Sve sto stvarno trebate znati o gastronomiji
Sve što stvarno trebate znati o gastronomiji

Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.