Platforma Crumbs nedavno je pokrenuta u Hrvatskoj s ciljem borbe protiv jednog od najvećih globalnih problema – prevelike količine otpada od hrane koja je još uvijek savršeno dobra za jelo. Zapravo, nije ni tako nedavno; pokrenuta je prije više od pola godine, ali tek sam nedavno čuo za nju i prvi put je isprobao jučer.
U Hrvatskoj se godišnje proizvede 286.379 tona otpada od hrane, odnosno 71 kilogram po stanovniku, a čak 40 posto od toga je jestiva hrana. Bacaju se nevjerojatne količine hrane, a to se najčešće događa u restoranima i pekarnicama. Oni, naime, na kraju radnog dana nemaju kamo s viškom hrane. Sljedeći dan, bez obzira na ostatke, moraju pripremati svježu hranu a višak po zakonu ne smiju dati nikome. Dio takve hrane su do sada, kao, darivali, ali i to im je država otežala pa se sva ta silna hrana uglavnom baca. Aplikacija Crumbs koju je napravio
Antonio Matušan, funkcionira kao posrednik između restorana, pekarnica ili trgovina koje na kraju dana imaju višak hrane i krajnjih kupaca koji tu hranu mogu kupiti po simboličnim cijenama, sniženima i do 70 posto.
Riječ je, dakle, o hrani koja je i dalje kvalitetna i dobra, a koja bi, da ne postoji Crumbs, najvjerojatnije bila bačena. Ovako se barem dio tih proizvoda ipak uspije prodati, a krajnji kupac na jednostavan način može doći do velikog popusta.
Tako sam, evo, i ja neki dan kad sam prvi put čuo za Crumbs, naručio paket iznenađenja iz Noel Bread & Delija. Jedina informacija koju sam imao o proizvodima koje kupujem jest da ću za 5 eura dobiti proizvode u vrijednosti od 10 eura. Dakle, ne znam koji će to proizvodi biti, ali od onoga što im je ostalo sastavili su paket i ponovno stavili na tržište po upola manjoj cijeni.
Osim Noela, da spomenem i to, na aplikaciji su treutno Chia Healthy Bar, Square One restoran, Vegehop, Friškoteka, pekarnica Bekeraj i drugi, ali ovo Noelovo me najviše zaintrigiralo. Postupak je jednostavan. Na aplikaciji sam odabrao paket iznenađenja, rezervirao i platio, a zatim prošetao do Noela i u dogovoreno vrijeme preuzeo svoju narudžbu.
U paketu su me dočekali jedan klasični kroasan, jedan s mascarponeom i malinom, quiche sa šparogama i Noel kruh. Sve je bilo vrlo uredno složeno i zapakirano u vrećicu s Crumbsovim logom Budi heroj, spasi hranu.
S obzirom na sve navedene statističke podatke o količinama hrane koja se baca, na trenutak sam se zbilja osjećao kao heroj što sam hranu spasio od tragične sudbine – tu su pogodili s krilaticom. Istovremeno sam se osjećao kao neki vrhunski burzovni špekulant koji je na jednoj transakciji ostvario dobit od 50 posto. Svi proizvodi su, naime, bili prvorazredni i još svježi, pa je ovaj deal itekako uspio s financijske strane, a quiche koji sam slučajno dobio u tom paketu iznenađenja bio je tako dobar da ću ga idući put kupiti i po punoj cijeni kad svratim u Noelovu pekarnicu. Na dobitku sam, dakle, i time što sam nenamjerno, zbog tih paketa iznenađenja, otkrio svoj novi omiljeni proizvod…
Jedino što me čudi kod ove aplikacije je to što za nju nisam čuo ranije i odmah je počeo koristiti. Ne znam sada je li to zbog mene, kojemu je očito nešto tako značajno na našem gastronomskom i tehnološkom tržištu promaklo iako je i portal za gastronomiju za koji pišem davno najavio Crumbs, ili se ovoj hvalevrijednoj platformi, evo, još nije pridružio dovoljan broj partnera. Bilo kako bilo, ja ću joj se pridružiti – kao kupac koji će svaki put prije nego što otvorim neku drugu aplikaciju s hranom, provjeriti stanje i popuste na Crumbsu. Bit će to mali korak za spašavanje planeta i čovječanstva, a što ovakve inovacije neupitno čine, ali svakako veliki za moj kućni budžet.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.