Evo kako izgleda servis u Almanac Palaisu, bečkom hotelu s pravih pet zvjezdica. Čim smo u ponedjeljak predvečer parkirali pred Almanacom, smještenim na Parkringu, jednom od središnjih bečkih bulevara, prišao nam je bellboy i pitao koliko imamo prtljage. Zatim je dovezao kolica za prtljagu, preuzeo stvari i uzeo ključ našeg auta.
Čim smo ušli u dosta impresivni Almanacov atrij, jedna simpatična gospođa pitala nas je što ćemo popiti. Za minutu nam je donijela ružičasti pjenušac Kattus iz bečkog vinogorja, pa smo sjeli za recepciju i čekirali se pijuckajući voćni pjenušavi rose. Check-in je trajao najviše tri minute. U međuvremenu su nam donijeli potvrdu za preuzimanje auta, kojeg su već odvezli u garažu.
U lijepu, vrlo udobnu deluxe sobu ušli smo otprilike šest minuta poslije dolaska u hotel, a već u sedmoj minuti pred vratima se stvorio bellboy s našim koferima. U sobi su nas dočekala dva jako ukusna čokoladna kolača inspirirana Sacher tortom i butelja lokalnog crnog vina čuvenog bečkog vinara Franza Weiningera, čiji se podrum nalazi par minuta hoda od zadnje tramvajske stanice na brdima iznad grada.
Ovako besprijekoran servis tipičan je za najbolje europske hotele palače poput londonskog Claridge’sa ili pariškog Crillona, gdje noćenje košta između 1500 i 3000 eura. Almanac je bitno jeftiniji. Cijene soba počinju s 350 eura, a one skuplje koštaju do 800 eura. Pa ipak, Almanacov servis jednako je savršen i otmjen kao u najboljim europskim hotelima.
Almanac je relativno novi hotelski brand, koji osim u Beču radi još u Barceloni i Pragu. Almanac u Beču sastoji se od dvije palače, koje je krajem 19. stoljeća podigla obitelj Von Donnersmarck; hotelski se restoran i bar zovu Donnersmarkt. Dizajn Almanacova interijera radio je slavni Jaime Beriestain. Temeljito renovirane palače sada imaju 80 soba i apartmana, veliki spa s bazenom, bar, restoran s uličnom terasom i točno 105 zaposlenih, uključujući uzorno profesionalnu recepcionerku iz Istre, zahvaljujući kojoj smo se u hotel mogli čekirati na hrvatskom.
Almanac je posebno ponosan na svoju zbirku umjetnina. Atrijem dominira skulptura Tall Bag austrijskog suvremenog kipara i fotografa Erwina Wurma, dok se u Art Suiteu nalazi originalni Klimtov crtež. Poslije edukativne vinske večere u jednom od najboljih bečkih vinskih barova udaljenom petnaestak minuta šetnje od hotela, oko jedanaest smo se vratili u Almanac i sjeli u Donnersmarkt na koktel prije spavanja. Jako fini, naglašeno gorki Espresso Negroni košta petnaestak eura, nešto manje nego neusporedivo lošiji kokteli u jednom bezveznom mediokritetskom hotelu u Novigradu. Taj mali detalj, slična ili niža cijena koktela u veličanstvenoj palači s pet zvjezdica u centru Beča i u industrijskom hotelu s maksimalno tri i pol zvjezdice na rubu Novigrada, govori više nego dovoljno o stvarnoj konkurentnosti hrvatskog turizma.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.