S Uskrsom počinje prava turistička sezona. S obzirom na to da ove godine Uskrs pada razmjerno kasno 20. travnja, uskrsni bi blagdani morali napuniti sve atraktivnije jadranske destinacije. Došlo je, dakle, vrijeme da objavimo prvu ovogodišnju listu najboljih jadranskih hotela. Zanimljivo je, međutim, da za ovaj Uskrs neće raditi neki od najatraktivnijih hotela na moru poput Ville Dubrovnik u Dubrovniku i Miramarea na Sv. Nikoli kraj Poreča. Za Uskrs se još neće otvoriti ni pojedini vrhunski hoteli na dalmatinskim otocima. Ni San Rocco u Brtonigli neće se stići preurediti do Uskrsa.
Na listi, nadalje, nema Ikadora, jednog od najraskošnijih hrvatskih hotela; Ikador je ,naime, lani promijenio vlasnike pa tek treba vidjeti kako će funkcionirati pod novom upravom. Evo, dakle, uvjetne liste 14 najboljih jadranskih hotela za uskrsne blagdane i početak nove, nesumnjivo vrlo komplicirane turističke sezone.
Villa Nai uvjerljivo je najluksuzniji hrvatski mali hotel. Villa Nai ima najljepše uređene sobe u cijeloj zemlji, ne računajući pojedine apartmane u rovinjskom Grand Parku. Ambijent ovog jedinstvenog hotela uklesanog u brdu, okruženog maslinicima, vrtovima, makijom i šumama, idealan je za dubinsku relaksaciju i izbacivanje stresa. U ovo doba godine Villa Nai nešto je dostupnija nego u srpnju i kolovozu. Britanski The Telegraph nedavno je proglasio Villu Nai jednim od trinaest najboljih europskih hotela za odrasle.
Grand Park je bez konkurencije najluksuzniji hrvatski veliki hotel. Apartmani u Grand Parku spadaju u vrh svjetskog maritimnog hotelijerstva, dok su i “obične” sobe veoma otmjeno i udobno uređene. Cap Aureo chefa Jeffreya Velle ubraja se među tri ili četiri najbolja modernistička restorana u Hrvatskoj. Pogledi s terase Grand Parkova bara prilično su nezaboravni. Servis u baru lani je napokon dosegao razinu dostojnu hotela s pravih, punokrvnih pet zvjezdica.
San Canzian zaselak kraj Buja uspješno pretvoren u luksuzni hotel, još je jedno od mjesta koja izazivaju momentalno povlačenje stresa. San Canzian, smješten usred divljine zelene Istre, ima i vrlo dobar restoran kojeg vodi Pavo Klarić, bivši Mladi chef godine Kulta Plave Kamenice. Restoran Luciano dosljedno je sezonski, s vrlo mnogo lokalnih sastojaka i prilično kompetentnom vinskom listom.
Meneghetti je ultraluksuzni resort s odlično uređenim apartmanima, fantastičnom hortikulturom i autentičnim osjećajem izolacije, kao da ste na dalekom otoku. Meneghetti je i renomirani proizvođač vina i maslinova ulja.
Adriatic je možda najljepši gradski hotel u Istri. Adriatic, smješten u palači iz 19. stoljeća, već je dugo dnevni boravak rovinjskih gostiju. Sobe i kupaonice jako su lijepe, s atraktivnim pogledima. Hrana u Adriaticu, nažalost, baš nikad nije bila osobito dobra.
Alhambra se ubraja među svega nekoliko zaista beskompromisno luksuznih hrvatskih hotela. Alhambra ima raskošno ali optimalno podigrano uređene sobe, fascinantan vrt, međunarodno relevantnu vinsku kartu i lijepu plažu. Servis je uglavnom besprijekoran.
Dubrovnik ima petnaestak hotela s pet zvjezdica, što je dobro. No, osim zatvorene Ville Dubrovnik jedino Bellevue, smješten iznad jedne od ljepših gradskih plaža, u potpunosti zadovoljava kriterije luksuznog hotela.
Navis je već cijelu vječnost uvjerljivo najbolji opatijski hotel. Navis ima maštovito uređene sobe s fantastičnim pogledima na pučinu, izvanredan novi kongresni prostor, privezište za jahte, veoma lijepo sunčalište i jedan od najboljih restorana na Opatijskoj rivijeri, s reprezentativnom hrvatskom i internacionalnom vinskom kartom. Doručak može biti spektakl za sebe.
Bellevue je veliki, udobni hotel s prostranim bazenima, korektnom plažom, vrlo ugodnim sobama i izvrsnim japanskim restoranom: Matsunoki je, iza Tekke, vjerojatno najbolji japanski restoran u Hrvatskoj. Bellevue je uvijek predstavljao solidnu vrijednost za novac.
Keight, otvoren lanjskog ljeta u centru Opatije, može se pohvaliti veoma komforno uređenim sobama, spektakularnim bazenom, još spektakularnijim rooftop barom s pogledima na more i krovove opatijskih vila i profesionalnim servisom.
Kempinski je u zadnje tri ili četiri godine drastično napredovao. Sobe su relativno luksuzne, servis vrlo profesionalan, na baru se toče ozbiljno dobri šampanjci uz prihvatljive cijene. Sveukupna atmosfera u Kempinskom ponovno vuče na pravih pet zvjezdica. Ne igrate li golf lokacija je, nažalost, prilično problematična, s previše betona i neuglednom plažom.
Ambasador ima prilično atraktivne sobe s neodoljivim pogledima na Split, odlično dizajniran lobi i živahnu kavanu. Hrana, nažalost, ne valja već u konceptu: tako ozbiljan hotel zaslužuje nešto ambicioznije od prosječne bistronomije.
Park na Bačvicama također ima otmjeno uređene sobe, fenomenalne poglede, impresivne visoke palme koje se obavijaju uz pojedine balkone i zaista je uspio uhvatiti nešto neusporedive atmosfere glavne splitske plaže. No, F&B jednako je problematičan kao u Ambasadoru. Ili u bilo kojem drugom splitskom hotelu.
Postoji barem pet dobrih razloga da posjetite Šibenik. Prvi je genijalna katedrala Svetog Jakova, drugi je Pelegrini, treći je specifičan osjećaj civilnog života koji su jezgre drugih povijesnih dalmatinskih gradova nepovratno izgubile, četvrti je razlog niz ambicioznih vinarija u šibenskom zaleđu, a peti blizina Kornata, Murtera i njihovih restorana. U Šibeniku, međutim, nema vrhunskih hotela. Armerun na obali uvjerljivo je najprihvatljiviji.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.