Kult plave kamenice - logotip
Sve što stvarno trebate znati o gastronomiji
Divider Text

TRGOVINSKI RAT EU najavljuje da će žestoko uzvratiti na Trumpove carine, ali radije bi dogovor. Američke carine od 10 posto Europu bi mogle gurnuti na rub recesije

trump

Donald Trump jučer je na mjesec dana odgodio uvođenje 25-postotnih carina Kanadi i Meksiku. Kini je uveo 10 posto carina, na što je Kina uzvratila istom mjerom. Prema svemu što smo dosad vidjeli, pitanje je dana kad će Trump pokrenuti trgovinski napad na Europsku uniju. Trgovinska i investicijska razmjena Europske unije i SAD-a najveća je na svijetu. Čini gotovo 30 posto svjetske trgovine i više od 40 posto svjetskog BDP-a. 

Trgovinski rat Europske unije i SAD-a bio bi potres od 9 stupnjeva za svjetsku ekonomiju. Trump unatoč tome od dana kad je izabran najavljuje da će Europskoj uniji udariti carine jer je nezadovoljan visokim američkim trgovinskim deficitom i poreznom politikom Europske unije prema američkim kompanijama. 

Prema podacima Europske komisije SAD je 2023. iz EU uvezao 502,3 milijarde vrijednosti robe a izvezao 346,5 milijardi. Neravnoteža je i strukturalna, velika većina europskog uvoza iz Amerike su usluge, uključujući intelektualno vlasništvo i financijske usluge, većina europskog izvoza u Ameriku je roba, najviše automobili, strojevi i lijekovi. Trumpa posebno smetaju europski automobili (“Zašto na Manhattanu svi voze Mercedese i BMW-e a ne američke aute?”). 

Iako je situacija vrlo opasna, Europska unija nije u tako lošoj poziciji za pregovore ako do njih dođe. Već se najavljuju i prvi potezi koji bi mogli smanjiti američki  trgovinski deficit.

Predsjednica Europske komisije Ursula Von der Leyen objavila je da je EU spremna olabaviti pravila Pakta o stabilnosti i rastu i dopustiti članicama proračunski deficit veći od 3 posto kako bi mogle više investirati u obranu. Za očekivati je da će dobar dio tog novca otići za američko oružje, što bi smanjilo deficit i ojačalo obranu jednim potezom. Von Der Leyen i predsjednica Europske središnje banke Christine Lagarde pozvale su i na još veći uvoz ukapljenog plina iz Amerike kako bi se izbjegle sankcije, što mnogi analitičari smatraju iluzornim.  

Ako se postavi to pitanje, Europska unija realno ima puno prostora za dogovor i u pregovorima o oporezivanju. Osim toga, EU ima dva vrlo jaka instrumenta, koje ne želi primjenjivati osim u krajnjoj nuždi. Jedan, napravljen zbog Kine, omogućuje da u slučaju da neka država trgovinski napadne jednu članicu EU, sve članice idu u obranu i uzvraćaju zajedno. Drugi instrument omogućuje Europskoj uniji da u slučaju da u slučaju da Trump udari carine na uvoz roba iz EU, ona uzvrati istom mjerom na uvozu usluga iz SAD-a.  

Trumpova carina od 10 poto, procjenjuju analitičari Deutsche Banka, vjerojatno bi smanjila europski BDP za oko 0,5-0,9%, s obzirom da se ove godine očekuje rast gospodarstva EU-a od 1%. To znači ozbiljan rizik od recesije. Ali EU ekonomija ne ovisi o Americi koliko kanadska i meksička. Mnogi proizvodi koje EU izvozi u Ameriku su sofisticirani proizvodi koje kupuju bogatiji Amerikanci pa cijena nije toliko bitna. Danska je već zaprijetila Trumpu da će obustaviti isporuku Ozempica ako ne prestane navaljivati na Grenland. Samo 9 posto europskog izvoza u Ameriku čine poljoprivredni proizvodi, energetika i sirovine. Europska unija definitivno nije u poziciji Kanade i Meksika ali svaki Trumpov udar s obzirom na ekonomske trendove unutar EU mogao bi biti krajnje opasan, što pokazuju sve izjave europskih političara.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron u ponedjeljak je pozvao na kombinaciju konstruktivnih prijedloga i čvrstog odgovora Trumpu ako bude potrebno. “Ako nam napadnu trgovinske interese, Europa kao istinska sila morat će tražiti respekt i reagirati,” rekao je uoči neformalnog sastanka u Bruxellesu posvećenog obrani. “Najnoviji izbori i izjave (američke administracije) tjeraju EU na jače ujedinjavanje i aktivniji odgovor na pitanja kolektivne sigurnosti.” Njemački kancelar Olaf Scholz rekao je da je EU dovoljno jaka da uzvrati na američke carine ali da bi “cilj trebao biti suradnja”. Visoka predstavnica EU za vanjsku politiku i sigurnost Kaja Kallas upozorila je da “u trgovinskim ratovima nema pobjednika.” 

PODIJELI
Plava
Sve sto stvarno trebate znati o gastronomiji
Sve što stvarno trebate znati o gastronomiji

Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.