U utorak oko podneva sjedili smo u Bastionu, našem najdražem kafiću u centru Zagreba, pili šampanjac i čitali Economist. Kad smo izašli iz Bastiana zamalo smo udarili u veliku bijelu ploču na kojoj su se reklamirale mahune sa svinjetinom.
Što nas je dosta zbunilo, jer se kraj Bastiona NO. 19 u Masarykovoj ulici nalazio Fish House poznatog chefa Jasmina Hajrule (ex Noel), vrlo dobar street food lokal iz Rovinja koji se prije dvije godine počeo širiti, pa je tako stigao u središte Zagreba. Fish Housea u Masarykovoj, nažalost, više nema. Sad se ondje nalazi nešto što se zove Krchma.
Takvo bi ime bilo originalno i poluduhovito prije petnaestak godina, ali je danas potpuno banalno jer smo u međuvremenu vidjeli najmanje tisuću varijacija na temu pisanja hrvatskih riječi na engleskom ili engleskih na hrvatskom. No, ono što se tog dana nudilo u Krchmi mnogo je gore od bezveznog imena.
Na bijeloj je ploči, među ostalim, pisalo Mahune, varivo 6,50 eura i Mahune, varivo s kobasicama 8,50 eura. Budući da mahune ne rastu u siječnju, očigledno je da je u strogom centru Zagreba otvorena zalogajnica vrlo niskog stila koja, eto, reklamira zamrznuto povrće: na bijelu su ploču uz natpise za mahune mogli staviti i fotografiju Ledove vrećice sa zamrznutim mahunama. Ili cijelu vrećicu.
Chef Jasmin Hajrula danas nam je potvrdio da se Fish House u Masarykovoj definitivno zatvorio. Najavio je da će nas uskoro detaljnije obavijestiti o razlozima zatvaranja. Fish House drugi je riblji street food brend koji je u manje od godinu dana napustio središte Zagreba. U kasno proljeće 2024. porečki Tunalicious se iz Petrinjske preselio u Arenu.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.