Posjet improviziranim podrumima i skladištima Marka Fakina, najnagrađivanijeg istarskog vinara mlađe generacije, za svakog je poštovatelja vina posjet Ali Babinoj pećini. Niti jedan istarski privatni vinar ne vinificira toliko različitih uzoraka malvazije i terana iz iste berbe kao gospodin Fakin.
I prošlog smo četvrtka kod Fakina probali više od deset uzoraka mladih malvazija i dosta uzoraka mladih terana. Fakinove se mlade malvazije ove godine drastično međusobno razlikuju: vina s nekih od najnižih položaja obilježena su niskim alkoholom i visokim kiselinama. S druge strane, malvazije iz starijih vinograda i s posebnih položaja ove su godine izrazito intenzivne, zrele, relativno visokoalkoholne ali besprijekorno svježe.
Jedan od najboljih primjera bogatih Fakinovih malvazija uz 2024. godine svakako je impresivno vino s položaja Veliki trokut, koje je već sad slasno i moćno. Marko Fakin raspolaže sa sjajnim materijalom koji mu omogućuje da iz berbe 2024. napravi šampionski i visokokomercijalni cuvee svježe Malvazije.
Koje će, međutim, biti premalo. Uz prosječne gubitke od nekih tridesetak posto redovnog uroda, Fakin iduće godine neće razmišljati o tome kako da proda vino nego kako da ne uvrijedi distributere, restoratere i hotelijere koji neće moći dobiti dovoljno vina. La Prima iz 2024, Fakinova malvazija koja se kasnije bere, blago ili jače macerira i odležava u drvu, već sada zanosno miriše na zrele srpanjske marelice.
No, uvjerljivo najimpresivnije Fakinovo bijelo vino koje smo probali na nedavnom tastingu je La Prima odležavana u francuskom hrastu. Radi se o vibrantnoj, elegantnoj, punoj, jako kompleksnoj, dugoj i intenzivnoj malvaziji koja se kvalitativno može uspoređivati s vrlo ozbiljnim burgundskim premier cru vinima.
Među crnim vinima iz Fakinova podruma osobito se ističu teran iz 2024. s položaja Flaminio, koji opravdava visoku reputaciju nove berbe ali traži veoma dugo odležavanje. Teran iz 2022. koji dozrijeva u Icon Finesse bačvama možda je najelegantnije od svih crnih vina iz Fakinova podruma. Iz podruma smo se preselili u kušaonicu, gdje smo se uvjerili u dugotrajnost vina Marka Fakina.
Malvazija iz 2010, iako puna tercijarnih elemenata, još je vrlo pitka, gotovo svježa i miriše na kamenice. Malvazija La Prima iz 2015. upravo je dostigla punu zrelost i u idealnom bi svijetu sad trebala stići u gastronomske restorane, što je nažalost nemoguće jer je više nema. Teran Il Primo iz 2019. postao je topao, mekan, perfektno zaokružen i trajat će barem petnaestak godina.
Starije berbe terana sada su u punoj formi ili se približavaju vrhuncu. Michel iz 2015. nazvan po Fakinovu sinu, ekscentrično koncentrirani gusti teran s puno alkohola, nešto rezidualnog šećera i dobrim kiselinama, kolekcionarsko je vino za jako dobre poznavatelje terana. No, Bred iz 2019. godine mogao bi postati najatraktivnije Fakinovo crno vino.
Bred je kupaža francuskih sorti s istoimenog superiornog položaja, koja je s godinama odležavanja u boci postala bordoški otmjena i autoritativna. Nadamo se da će se Bred uskoro pojaviti na tržištu. Marko Fakin sada obrađuje oko 40 hektara vinograda. Ta bi se brojka uskoro trebala povećati. Gospodin Fakin na ljeto planira početi graditi novu vinariju, koja mu je uistinu neophodna. Prilično smo sigurni da će Marko Fakin u potpuno profesionalnim uvjetima modernog vinskog podruma proizvoditi još impresivnija vina nego u proteklih desetak godina.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.