Riječ šelenada ne postoji na Googleu. Triput smo u tražilicu upisali riječ šelenada i triput je izašlo: pretraga nije pronašla ni jedan dokument. Premda, dakle, riječ šelenada sve do objave ovog teksta nije postojala na Googleu, šelenada srećom postoji u materijalnom svijetu i jako je ukusna. Šelenadu nam je prošlog petka skuhao Albert Benvenuti.
Šelenada se priprema od pečenih mladih krumpira, zgnječenih sa svježom stabljkom i listom celera i s maslinovim uljem. Šelenada je jedno od najukusnijih i najoriginalnijih rustikalnih jela koja smo probali u Istri: svakako bi bilo dobro da konobe koje se žele baviti autentičnom istarskom gastronomijom, počnu raditi na istraživanju i kodifikaciji šelenade. Benvenutijeva šelenada izvrsno se složila uz uobičajeno moćne kobasice, pečene na ognjištu u kušaonici braće Benvenuti u Kaldiru kraj Motovuna.
Prije krepkog ručka u najvinskijem selu u Istri (odmah do Benvenutija smjestile su se i vinarije Valenta i Bertoša) Nikola i Albert Benvenuti priredili su nam vertikalno kušanje svojih slatkih vina. Riječ je o neobično dragocjenom i rijetkom iskustvu; neka od tih vina ni sami Benvenuti nisu probali godinama. Braća Benvenuti svakako su najvažniji proizvođači slatkih vina u Hrvatskoj (uz Iločke podrume) još otkako je svojedobno šampionski zagorski brend Bodren, nažalost, završio na marginama hrvatske vinske scene.
Slatka vina braće Benvenuti s položaja San Salvatore, namjerno napravljena u stilu Sauternesa s dosta botritisa (ovdje treba podsjetiti da je njihov otac Livio bio veliki poštovatelj Chateau d’Yquema) osvojila su niz najviših Decanterovih priznanja. Malvazija San Salvatore iz davne i kišne 2010. danas opojno miriše po karamelu, konjaku, crnom papru, ali i suhim gljivama, što pokazuje čudesne transformacijske sposobnosti ovog fenomenalno strukturiranog vina s čvrstom kiselinom, visokim šećerom i dobro odmjerenim alkoholom. Sad se čini da Malvazija San Salvatore iz 2010. nema rok trajanja.
Muškat San Salvatore iz 2011. vizualno je oksidirao; boja je prilično tamna, kao kod Sherryja oloroso, ali su bouquet i okus potpuno čisti i mladoliki. Nikola Benvenuti smatra da je vino potamnilo zbog vrlo malo sumpora. Muškat San Salvatore iz 2011.miriše na marcipan, slani karamel i suho voće i ima upravo razornu kiselinu, koja mu jamči još nekoliko desetljeća trajanja u odličnoj formi.
Malvazija San Salvatore iz 2015. također se odlikuje laserskom kiselinom, jakim notama marcipana ali i orašasto-citrusnim, dugim završetkom. Novi Muškat San Salvatore iz 2021. strahovito je intenzivan, prepun zelenih oraha, meda i korica citrusa: novi Muškat San Salvatore tek je započeo razvoj, koji će trajati desetljećima. Zanimljivo je, međutim, da i Corona Grande, “niža ” linija Benvenutijevih slatkih vina, odlično podnosi godine.
Corona Grande iz 2016. mješavina prosušenih bobica muškata, malvazije i gotovo izumrle sorte ulovina, gusto je, slatkokiselo, nimalo sirupasto vino s puno voćnih aroma i okusa podcrtanih medom. Probali smo i jedan raritet: slatki Teran iz 2011. koji je toliko spektakularan, elegantan, bogat i vibrantan da mijenja definiciju terana kao sorte.
Sva slatka vina braće Benvenuti zaista su veoma slatka, koncentrirana, gusta, ali nisu nimalo ljepljiva. Kad postignete da vino sa stotinjak ili više grama rezidualnog šećera nije ljepljivo, napravili ste veliko vino, koje će trajati cijelu vječnost.
Prije ovog iznimno vrijednog vertikalnog tastinga, kušali smo uzorke mladih malvazija iz tankova, koji potvrđuju da je 2024. kvalitativno izvrsna berba, a zatim još i odležanu Malvaziju Livio Benvenuti iz 2023.
Riječ je o uvjerljivo najboljem, najzaokruženijem i najintenzivnijem bijelom Liviju do danas; Malvazija Livio iz 2023. odmah može na tržište.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.