Sinoćnja epizoda MasterChefa, jedna od posljednjih ove sezone, bila je posvećena slaganju vina i hrane. Što je dobra ideja jer velika većina hrvatskih profesionalnih kuhara ne zna mnogo o wine pairingu, dok amateri o tome uglavnom ne znaju ništa.
Slaganje vina i hrane visoko je sofisticirana vještina: ljudi koji to znaju raditi zovu se sommelieri, uglavnom su vrlo dobro plaćeni i moraju stalno učiti i raditi na sebi. Sommelier ne postajete polaganjem ovog ili onog stupnja sommelierskog tečaja. Sommelier postajete kad počnete osjećati potrebu da stalno kušate nova vina, da stalno učite o vinima i da što detaljnije upoznajete tehnologiju proizvodnje vina i procedure rada u vinogradu. Sve manje od toga teški je fejk.
Slaganje vina i hrane visoko je specijalizirani posao. Stoga je MasterChef, kao najgledaniji hrvatski televizijski serijal o hrani, naprosto morao angažirati profesionalnog sommeliera za emisiju posvećenu wine pairingu, baš kao što sportski program Nove TV angažira nogometne profesionalce da komentiraju prijenose nogometnih utakmica. MasterChef to nažalost nije učinio, vjerojatno zbog inertnosti i neznanja svojih producenata ili zbog čiste škrtosti. Štogod da je točno od ove dvije pretpostavke, dovelo je bezbroj budalaština o vinima i wine pairingu koje smo morali slušati na jučerašnjem MasterChefu.
Te bedastoće ne želimo komentirati jer članovi žirija koji su govorili o vinima nisu vinski profesionalci, i ne mogu biti odgovorni za krajnje nezahvalnu situaciju u koju su ih uvalili MasterChefovi producenti tjerajući suce da glume sommeliere. I jedna važna napomena. Na dobrom hrvatskom jeziku na postoji crveno vino nego crno vino, jer je crno vino tradicijski hrvatski izraz. Baš kao što na španjolskom ne postoji vino rojo nego vino tinto.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.