Zagreb nažalost nije grad s puno delikatesnih trgovina. Želite li kupiti zaista vrhunsku luksuznu hranu morate potrošiti vrlo mnogo novca u Bonkuloviću, najboljem hrvatskom delikatesnom dućanu svih vremena. Pojedini bolji supermarketi katkad, osobito u blagdanske dane, prodaju nešto ozbiljnih domaćih i internacionalnih delikatesa, a Moments u Masarykovoj ima vjerojatno najbolju kolekciju sireva u Hrvatskoj i odličan dimljeni losos. Ali u Zagrebu donedavno nije postojao ni jedan, doslovno ni jedan dućan gdje ste mogli kupiti puno žanrovski raznolike robe tipične za restorane s dvije ili tri Michelinove zvjezdice.
Sve dok Metro nije odlučio otići upmarket. Ovih smo dana u Metrou vidjeli niz proizvoda koji će vam, uz nižu cijenu nego drugdje, dovesti blagdane na spektakularnu gastronomsku razinu. Evo što smo u ponedjeljak vidjeli (i fotografirali) u zagrebačkom Metrou na Jankomiru. Akvarij sa živim hlapovima i jastozima. Bretonske kamenice, koje su toga dana došle u trgovinu.
Niz drugih svježih školjki. Veoma dobru selekciju svježih riba. Nekoliko vrsta kavijara francuske tvrte Caviari uključujući i belugu, najdragocjeniju vrstu kavijara na svijetu (ne računajući uglavnom nenabavljivi albino). Ovdje vrijedi spomenuti da smo u malom butiku G. Detou na početku pariške četvrti Marais, poznatom po tome što ondje kupuju mnogi pariški chefovi, vidjeli desetak vrsta kavijara Caviari… U Metrou smo, nadalje, vidjeli foie gras u nekoliko različitih formata.
Francuske barbary patke, jako sočne, masne, koje se serviraju crvenoružičaste. Poulet de Bresse, najcjenjeniju piletinu na svijetu. Domaće patke s imanja Orehovec. Cijeli iberico pršut. Odležane američke, argentinske i hrvatske steakove od charolaisa i angusa. Ikru gacke pastrve. Botargu. Salamu od dimljene tune. Najnevjerojatniji izbor voća i povrća, uključujući goleme ananase koji se beru zreli i u Hrvatsku dolaze avionom kao i mango, velike zelene papaje, yuzu, četrune, male mrkve, jestivo cvijeće, mikrocvjetače, crne limete i crnu ljutiku.
Svi su ovi proizvodi svježi, sušeni ili usoljeni. Uopće nismo ulazili u odjele sa zamrznutim proizvodima, jer nas to ne zanima. Sve su ove divote dostupne svim građanima a ne samo onima s obrtničkim karticama, jer se za vrijeme pandemije Metro pretvorio i u samoposluživanje za “civile” i takav je ostao do danas.
Prije šest ili sedam godina Metro je bio sinonim za industrijski proizvedenu masovno dostupnu hranu bez mnogo karaktera. U međuvremenu, Metro je i u Francuskoj i u Hrvatskoj postao glavni Michelinov partner; u Hrvatskoj Metro blisko surađuje s članovima Udruge JRE i s drugim prestižnim hrvatskim restoranima. No, za široku je publiku važno da se na jednom mjestu, po korektnim cijenama, u Metrou mogu kupiti neki od lokalno i globalno najboljih gastronomskih sastojaka. Ovakav izbor prestižne hrane kakav smo u ponedjeljak razgledavali u Metrou na zagrebačkom Jankomiru, nikad dosad doista nismo susreli nigdje u Hrvatskoj.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.