U četvrtak popodne sjeli smo s Jakšom Krajančićem na naše uobičajeno godišnje kušanje Neričinih vina. Nerica iz Čare, u vlasništvu braće Jakše i Marija Krajančića, jedna je od najuspješnijih korčulanskih vinarija. Nerica je dosad osvojile dvije zlatne Decanterove medalje, za vina koju su redefinirala pošip.
Nerica iz 2016. godine oblikovala je novu stilistiku mladih pošipa optimalnim balansom svježine i tipičnih sortnih značajki, da bi Pošip 60 koji je lani dobio zlato, pokazao da najvažnija dalmatinska bijela sorta fenomenalno funkcionira i poslije duge, šezdesetodnevne maceracije. Kušanje novih i nekih starijih Neričinih pošipa održano je, kao i lani, u lijepoj maloj kući u Biblijskom vrtu Stomorija iznad Kaštela. Biblijski je vrt prelijepo mediteransko utočište potpuno kontrastno distopijskim kvaziurbaniziranim Kaštelima, koji uglavnom izgledaju kao pouka što vam se sve ružno može dogoditi uz višak novca za izgradnju; ne samo turističkog nego i europskog novca.
Kušanje smo počeli Roseom od crnog pošipa, autohtone sorte koja vjerojatno nije genetski povezana s bijelim pošipom. Rose od crnog pošipa spada među najbolje dalmatinske rosee izvan Pelješca, u rangu s Markusovim, premda se stilski bitno razlikuje već i zbog specifičnosti grožđa. Neričin je Rose od crnog pošipa značajno herbalniji, s manje koncentracije voća od Markusova premda se u vinu iz ovogodišnje berbe osjeti više jagoda i malina nego u ranijim berbama.
Zatim smo kušali Pošip Nerica iz 2024. za koji Jakša Krajančić tvrdi da je najbolji što ga je dosad buteljirao. Krajančić je, kao i većina drugih vinogradara u Hrvatskoj, u ovogodišnjoj berbi izgubio barem tridesetak posto grožđa zbog enormnih vrućina. No, ono što je ostalo prepuno je voćne slasti, cvjetno voćnih aroma, intenziteta koji veliko vino razlikuje od prosječnog vina i neobično mnogo svježine, ne samo s obzirom na vruću berbu. Radi se o vjerojatno najuspješnijem Krajančićevu bazičnom vinu još od šampionske berbe 2016.
Zatim smo probali nekoliko vrlo dobrih vina iz starijih godišta, osobito Nericu iz magnuma iz berbe 2023. Nerica iz lanjske berbe razvija se u klasično, bogato južnjačko vino koje kao da je došlo iz južne Rhone. Pošip 60 iz 2020, lanjski Decanterov šampion, impresivni je oranž s još mnogo godina života. A onda je stiglo veliko iznenađenje. Jakša Krajančić natočio nam je Crni pošip iz 2021, ali ne rose nego srednje gusto crno vino, macerirano 60 dana u keramici pa odležano u keramici i hrastu.
Neričin prvi Crni pošip još nije izašao na tržište. Riječ je o aristokratskom vinu, koje stilski možemo smjestiti između boljih lasina i najboljih babića, s puno voćno-herbalnih elemenata i s veličanstveno slatkim završetkom premda je posve suho, što govori o optimalnoj zrelosti grožđa. Neričin dugo macerirani Crni pošip iz 2021. godine autoritativno potvrđuje potencijal ove zamalo izumrle sorte i najavljuje novo, uspješno poglavlje u dalmatinskom autohtonom sortimentu. Kušali smo još single vineyard Mindel iz 2022. koji je svježiji i moderniji od prethodnih godišta pomalo preopterećnih drvom, a nije izgubio na intenzitetu i vrlo južnjačkom karakteru.
Chef Robert Žmire iz trogirskog restorana Mare priredio nam je sjajan ručak, fino prilagođen Neričinom portfoliju. Sva su jela bila lagana i otmjena, gotovo minimalistička, s vrlo lokalnim sastojcima.
Polusirova trlja od kamena servirana na hrskavoj salikorniji s izvrsnim, dubokim ribljim temeljcem, posebno se istaknula, gotovo sirova palamida i rezanci od sipe s koromačem i krekerom od tapioke također su bili izvrsni, no rižoto sa usoljenim limunom, ježincem i borom bio je definitivno vrhunac uzbudljivog Žmirina menija.
Poslije ručka i Neričina tastinga kušali smo Zinfandel Ivana Bratinčevića, enologa koji vodi lijepu kušaonicu u Biblijskom vrtu. Zinfandel dolazi iz malog vinograda u samom Biblijskom vrtu, prikupio je visokih 15.7 posto alkohola, ali nije džemast ni sirupast. Radi se o voćnoj bombi s dosta svježine, koja bi se poslije par godina odležavanja mogla pretvoriti u vrlo ozbiljno vino.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.